Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kamica szczawianowa jest jednym z rodzajów kamicy nerkowej. Spośród wszystkich odmian wspomnianego schorzenia występuje ona najczęściej.

Ladit 280x336

Zachorowania na kamicę szczawianową obejmują około 70-80% zachorowań na kamicę nerkową.

Pacjent cierpiący na kamicę szczawianową powinien pić dużą ilość płynów. Zalecana ilość wynosi około 4-5 litrów na dobę.

Dzięki temu można zapobiec krystalizacji szczawianów. Po posiłkach, po wstaniu z łózka i przed pójściem spać chory powinien wypić 2 szklanki napoju, najlepiej wody.

Pacjent powinien stosować dietę, która jest dość restrykcyjna. Dieta w kamicy szczawianowej wymaga wykluczenia z jadłospisu takich produktów, jak czekolada, kakao, szpinak, rabarbar, szczaw, cytryna, buraki, suszone figi i przyprawy o ostrym smaku.

Poza tym, nie wolno mu pić alkoholu, słodkich napojów, ani mocnej kawy i herbaty.

Poza tym kamica szczawianowa wymaga ograniczenia spożycia ziemniaków, pomidorów, marchwi, grochu oraz owoców takich, jak truskawki i śliwki.

Powrót do zdrowia można przyspieszyć poprzez jedzenie drożdży, kiełków, chudego mięsa, ryb, drobiu oraz masła. Ponadto sałata, cebula i owoce poza wymienionymi wyżej są bardzo korzystne dla chorego na kamicę szczawianową.

Chcąc wspomóc terapię warto pić napary z ziół (np. korzenia lubczyku, ziela nawłoci, liści mącznicy).

Ladit 160x600

Kamica szczawianowa polega na tym, że w drogach moczowych odkładają się kamienie szczawianowe.

Nie udowodniono, że dieta niskoszczawianowa zapobiega wystąpieniu omawianej choroby, niemniej dzięki niej zwiększa się wydalanie szczawianów z moczem. Dieta przeciw kamicy szczawianowej umożliwia ograniczenie ilości szkodliwych związków w organizmie.

Ilość powstającego kwasu szczawiowego są znacznie mniejsze.

Głównym źródłem szczawianów w moczu jest kwas szczawiowy wchłonięty do krwi z przewodu pokarmowego za pośrednictwem kosmków jelitowych. Kolejnym źródłem szczawianów są zielone warzywa, kakao i herbata.

Gromadzenie się szczawianów w moczu to główna przyczyna kamicy szczawianowej.

Rozpoznanie kamicy szczawianowej wymaga wykonania kilku badań.

Należy wykonać badanie przeglądowe RTG jamy brzusznej. Ponadto konieczne jest przeprowadzenie urografii oraz USG jamy brzusznej.

Dodatkowo dla pewności lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy małej bez podania środka kontrastowego.

Choroba może mieć początkowo bezobjawowy lub skąpo objawowy przebieg. Z reguły pierwszym sygnałem rozwoju omawianego schorzenia jest pojawienie się napadu kolki nerkowej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.