Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie kamicy żółciowej opiera się na odżywianiu, leczeniu farmakologicznym, a niekiedy także operacyjnym i endoskopowym. Osoby cierpiące na kamicę żółciową powinny przestrzegać diety wątrobowej.

Ladit 280x336

Należy zastosować dietę łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczu. Wykorzystuje się ją także w przypadku schorzeń trzustki i wątroby. Dieta polega na ograniczeniu tłuszczu i zwiększeniu spożycia węglowodanów, przy zachowaniu norm spożycia kalorii.

Pacjent powinien jeść 5 posiłków dziennie, charakteryzujących się umiarkowaną objętością. Potrawy powinny być duszone, pieczone w folii lub gotowane na parze. Nie należy spożywać potraw smażonych. Ilość błonnika zależy od indywidualnej tolerancji pacjenta. Dieta powinna być bogata w witaminy C i E.

Farmakologiczne leczenie kamicy żółciowej wymaga zastosowania leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Czasami do terapii włącza się także antybiotyki. Farmakologiczne leczenie kamicy żółciowej obejmuje również próby rozpuszczania kamieni, które nie zawsze są skuteczne.

Leki przeciwbólowe są zróżnicowaną grupą środków powodujących zmniejszenie bólu lub zahamowanie odczuwania bólu.

 

Leki przeciwbólowe obejmują leki opioidowe i nieopioidowe. Do leków nieopioidowych należą niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki przeciwbólowe, które nie wykazują działania przeciwzapalnego.

Ladit 160x600

W przypadku, gdy występuje zaawansowana kamica żółciowa, leczenie operacyjne polega na usunięciu pęcherzyka żółciowego z kamieniami. Ewentualnie należy usunąć kamienie z przewodów żółciowych, bez usuwania pęcherzyka.

W niektórych przypadkach zabieg usuwania kamieni żółciowych jest możliwy z zastosowaniem metody laparoskopowej. Jeśli zostanie zdiagnozowana kamica żółciowa, leczenie endoskopowe może zostać zastosowane, ale tylko wtedy, gdy choroba dotyczy przewodu żółciowego wspólnego.

Laparotomia jest wykonywana, gdy metoda laparoskopowa nie może zostać wykorzystana. Laparotomia polega na otwarciu jamy brzusznej oraz polega na przecięciu otrzewnej, skóry i mięśni. Zabieg wykonywany w celach diagnostycznych jest nazywany laparotomią zwiadowczą.

Alternatywne sposoby leczenia można wykorzystać, gdy występuje kamica żółciowa. Leczenie alternatywne polega na litotrypsji. Można ją zastosować w przypadku, gdy pęcherzyk żółciowy jest zdolny do pełnienia swoich funkcji, a także kiedy kamień nie przekracza średnicy 3 cm.

Litotrypsja zwana także ESWL jest zabiegiem urologicznym, który polega na pozaustrojowym skruszenia kamienia w nerce, moczowodzie, albo pęcherzu moczowym.

Zabieg jest wykonywany za pomocą litotryptora.  Generuje fale ultradźwiękowe, które prowadzą do utworzenia fali uderzeniowej i rozkruszenia złogów. Ich fragmenty zostają następnie wydalone wraz z moczem. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.