Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie kardiomiopatii przerostowej może mieć charakter farmakologiczny lub operacyjny. Farmakologiczne leczenie kardiomiopatii przerostowej ma charakter objawowy i jest ukierunkowane na łagodzenie objawów chorobowych.

Ladit 280x336

Leczenie kardiomiopatii przerostowej wymaga zastosowania dizopiramidu, werapamilu i beta - blokerów. Z kolei u chorych z zawężaniem drogi odpływu nie stosuje się między innymi nitrogliceryny i nifedypiny.

O doborze i dawkowaniu leków decyduje lekarz, po rozpoznaniu przypadku, w pełni indywidualnie. W przypadku, gdy występuje przerostowa kardiomiopatia leczenie operacyjne może przybrać jedną z dwóch form.

Pierwszą jest miektomia przegrody międzykomorowej, zwana także zabiegiem Morrowa, zaś drugą jest przeszczep serca, jednak do niego kwalifikują się tylko chorzy w krańcowych przypadkach kardiomiopatii przerostowej.

W przypadku gdy występuje arytmogenna kardiomiopatia leczenie jest zwykle objawowe. Polega głównie na spokojnym trybie życia i leczeniu zaburzeń rytmu serca.

 

W sytuacji wystąpienia choroby, takiej jak kardiomiopatia leczenie farmakologiczne polega na zastosowaniu amiodaronu lub sotalolu. Jeżeli leki nie przynoszą rezultatów, albo nie są tolerowane, wykonuje się radioablację miejsc arytmogennych.

Ladit 160x600

Terapia polega na łagodzeniu objawów, prowadzeniu oszczędzającego zdrowie trybu życia oraz na leczeniu zaburzeń rytmu. Osoby cierpiące na tę chorobę nie powinny uprawiać sportu. Powinny unikać większego wysiłku fizycznego.

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory może być leczona nie tylko za pomocą radioablacji miejsc arytmogennych. W przypadku zaawansowanego rozwoju choroby rozważa się transplantację serca. Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory charakteryzuje się tym, że rokowanie z reguły jest poważne.

Wszczepienie kardiowertera - defibrylatora określanego w skrócie ICD, znacząco je poprawia.

W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowana kardiomiopatia rozstrzeniowa, stosuje się terapię ukierunkowaną na poprawę wydolności krążenia, jakości życia i zmniejszenie ryzyka wystąpienia nagłego zgonu. Najczęściej stosowane środki farmakologiczne to leki poprawiające wydolność krążenia, leki moczopędne, preparaty poprawiające kurczliwość mięśnia sercowego oraz leki przeciwzapalne, jeżeli doszło do kardiomiopatii rozstrzeniowej pozapalnej.

W sytuacji, gdy serce zostało znacząco uszkodzone, zaleca się przeszczepienie serca. Jeśli ryzyko nagłego zgonu jest wysokie, choremu wszczepia się stymulator mięśnia sercowego, albo defibrylator, który chroni przed nagłą śmiercią spowodowaną migotaniem komór Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.