Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy kardiomiopatii zależą od typu choroby. Objawy kardiomiopatii rozstrzeniowej rozwijają się stopniowo, obejmując wzrost masy ciała, zmiany zakrzepowo - zatorowe, rozciągnięcie i powiększenie się mięśnia sercowego.

Ladit 280x336

Objawy kardiomiopatii rozstrzeniowej są również związane z symptomami niewydolności krążenia. Chory odczuwa zmęczenie i duszność, ma zawroty głowy i cierpi na bezsenność. Późnym i źle rokującym objawem jest prawokomorowa niewydolność serca.

Zatorowość płucna i hepatomegalia są powikłaniami, do których prowadzi rozstrzeniowa kardiomiopatia. Objawy z nimi związane to ból w klatce piersiowej i ból brzucha. Przerostowa kardiomiopatia objawy ma związane z dusznością wysiłkową, ograniczeniem tolerancji wysiłku fizycznego i zawrotami głowy.

Poza tym, przerostowa kardiomiopatia objawy ma także związane z kołataniem serca i bólem w klatce piersiowej. Inne symptomy, o których należy wspomnieć to nadmierna potliwość i omdlenia. Najrzadszym typem kardiomiopatii jest kardiomiopatia restrykcyjna określana również mianem ograniczającej.

W jej przebiegu rozciąganie włókien mięśnia sercowego i napełnianie krwią. Jednocześnie należy dodać, ze kurczliwość i rytm serca mogą pozostawać w normie, niemniej sztywne ściany jam serca uniemożliwiają prawidłowe napełniania.

Ladit 160x600

W efekcie przepływ krwi jest zmniejszony i komory są napełniane krwią o mniejszej objętości.

 

Objawem kardiomiopatii ograniczającej w zaawansowanym stadium jest postępująca niewydolność serca. Czwartą postacią kardiomiopatii jest arytmogenna kardiomiopatia prawej komory. Przebiega ze zwyrodnieniem tłuszczowym mięśnia sercowego oraz z rozstrzenią prawej komory serca.

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory objawia się niewydolnością i zaburzeniami rytmu. Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory jest rozpoznawana głównie w oparciu o obraz kliniczny i wyniki dodatkowych badań. Nieleczona prowadzi do nagłej śmierci sercowej.

Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory charakteryzuje się tym, że występują arytmie. Nieprawidłowy częstoskurcz komorowy można ocenić podczas próby wysiłkowej, w badaniu Holterowskiej lub udokumentować na EKG.

Poza tym w przebiegu choroby często występują ekstrasystole pochodzenia komorowego. Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory objawia się także znacznym poszerzeniem i redukcją frakcji wyrzutowej i tętniakami. Dotyczą one prawej komory serca.

Inne symptomy to miejscowa hipokineza, łagodna rozstrzeń i łagodne odcinkowe poszerzenie prawej komory. Arytmogenna kardiomiopatia prawej komory charakteryzuje się także tym, że zmiany chorobowe obejmują tkankę ściany komory. Miocardium zostaje zastąpiona tkanką włóknisto - tłuszczową, co można stwierdzić w biopsji endomiokardialnej. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.