Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

W przypadku problemu, jakim jest kaszel leczenie zależy przede wszystkim od jego rodzaju.

Ladit 280x336

Trzeba umiejętnie dobrać leki, bo w przeciwnym razie terapia nie będzie skuteczna. Istnieje wiele różnych odmian kaszlu, jednak w wyborze leczenia główną rolę odgrywa podział na produktywny i nieproduktywny.

Produktywny kaszel leczenie ma oparte na lekach wykrztuśnych ułatwiających usuwanie wydzieliny zapalnej z dróg oddechowych. Mokry kaszel jest dobry, bo umożliwia usunięcie nagromadzonej wydzieliny oskrzelowej zanieczyszczającej układ oddechowy.

Niemniej jednak czasami organizm nie może sobie sam poradzić z jej usunięciem. Wtedy konieczne jest zastosowanie leków wykrztuśnych. Działają w ten sposób, że zwiększają wydzielanie śluzu oraz rozrzedzają go, co ułatwia wykrztuszanie.

W przypadku, gdy u chorego występuje mokry kaszel leczenie polega na stosowaniu leków działających obwodowo, takich jak sekretolityki i mukolityki oraz preparatów działających ośrodkowo. Preparaty działające ośrodkowo zawierają kofeinę lub lobelinę.

Pobudzają ośrodek oddechowy i kaszlu. Znajdują zastosowanie wtedy, gdy odruchy kaszlowe są słabe. Sekretolityki zwiększają wydzielanie płynnego śluzu w oskrzelach. Ułatwiają tym samym przesuwanie płynnej wydzieliny i jej odkrztuszanie. Należą do nich sole nieorganiczne i organiczne.

Ladit 160x600

Mukolityki rozrzedzają wydzielinę oskrzelową oraz zmniejszają lepkość śluzu. Należy do nich i acetylocysteina. Dodatkowo chroni ona strukturę pęcherzyków płucnych. Do znanych leków stosowanych w leczeniu kaszlu należy również karbocysteina i bromheksyna.

Leczenie kaszlu suchego polega na stosowaniu preparatów działających ośrodkowo i obwodowo

Znane farmaceutyki to leki opioidowe, takie jak kodeina, dekstrometorfan i noskapina. Do drugiej grupy należą preparaty pochodzenia nieopioidowego, takie jak pentoksyweryna czy okseladyna. Nieopioidowe leki przeciwkaszlowe są bardziej bezpieczne, ponieważ nie prowadzą do uzależnienia.

Leczenie kaszlu za pomocą środków farmakologicznych działających obwodowo również daje dobre efekty. Zawierają benzonatat, który znieczula zakończenia czuciowe w drzewie oskrzelowym, a także śluzy roślinne. Działają przeciwzapalnie na błonę śluzową dróg oddechowych, łagodzą przekrwienie i wydzielanie śluzu. Leczenie kaszlu surowcami śluzowymi daje bardzo dobre efekty.

Najczęściej stosuje się kwiat malwy, liście prawoślazu, korzenie i liść podbiału.

Bardzo dobry lek na kaszel to poliol tiksotropowy, który przykleja się do błony śluzowej gardła. Tworzy warstwę izolującą punkty kaszlowe gardła od bodźców drażniących, co prowadzi to zahamowania kaszlu w ciągu kilku minut. Odpowiednio dobrany syrop na suchy kaszel przyniesie choremu ulgę. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.