Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kaszel (łac. tussis) jest reakcja odruchową spowodowaną podrażnieniem zakończeń nerwowych w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych.

Ladit 280x336

W efekcie podrażnień dochodzi do nagłych skurczów ścian klatki piersiowej, zwłaszcza mięśni wydechowych oraz oskrzeli. Reakcja jest połączona z nagłym wyrzucaniem powietrza z płuc i dróg oddechowych.

Kaszel może być wywołany ciałem obcym, które zagnieździło się w układzie oddechowym. Inne przyczyny kaszlu to uszkodzenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych w przebiegu infekcji wirusowej lub bakteryjnej, albo podrażnienie nerwów przewodzących impuls odruchu kaszlowego.

Kaszel występuje w różnych rodzajach.  Suchy kaszel jest charakterystyczny dla infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych.

Mimo ich wyleczenia może utrzymywać się nawet do czterech tygodni od końca choroby. Przyczyną tak długiego utrzymywania się kaszlu suchego są uszkodzenia błony śluzowej górnych dróg oddechowych, a także drażnienie zakończeń nerwowych znajdujących się w niej. Suchy kaszel może występować w towarzystwie duszności wdechowej. Objaw ten jest charakterystyczny dla schorzenia zwanego ostrym podgłośniowym zapaleniem krtani i tchawicy.

Ladit 160x600

Suchy kaszel wzmaga się w pozycji leżącej oraz po rozgrzaniu

Kaszel suchy i mokry to częste objawy chorobowe. Towarzyszą gruźlicy, chorobie nowotworowej, astmie, alergii oraz zakażeniom bakteriami atypowymi.
Kaszel u niemowlaka jest wyjątkowo częstą dolegliwością.

Dzieci kaszlą znacznie częściej niż dorośli, gdyż o wiele częściej chorują. Ich odporność nie jest w pełni rozwinięta, dlatego są narażone na wirusy wywołujące infekcje. Kaszel jest reakcją organizmu noworodka na podrażnienie dróg oddechowych. U dzieci nie zawsze oznacza chorobę i reakcje alergiczną.

Przeważnie świadczy o zanieczyszczeniach, które znalazły się w drogach oddechowych. Staje się niepokojący, kiedy nie przechodzi. Jeżeli nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy, na przykład gorączka, to prawdopodobnie dziecko cierpi na alergię. Trzeba wówczas udać się do pediatry.

U niemowląt występują pewne rodzaje kaszlu, na podstawie których można stwierdzić, co dolega maluchowi. Suchy kaszel wskazuje na infekcję wirusową. Utrzymuje się około tygodnia i jeżeli nie występuje w towarzystwie gorączki, to nie ma żadnych powodów do obaw. Wilgotny kaszel u niemowląt wymaga częstego, delikatnego opróżniania noska gruszką, albo za pomocą specjalnego aspiratora.

Krztuszący kaszel u niemowląt świadczy natomiast o zapaleniu oskrzelików. Przejawia się tym, że dziecko ma przyspieszony oddech, stęka. Mogą sinieć mu usta. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.