Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie katarakty ma charakter operacyjny i polega na wszczepieniu nowej soczewki. W dzisiejszych czasach leczenie katarakty nie stanowi zatem większego problemu. Wskazaniem do przeprowadzenia operacji mającej na celu leczenie katarakty jest stopień obniżenia ostrości wzroku.

Ladit 280x336

W przypadku, gdy ostrość wzroku jest większa niż 0,3, nie ma podstaw do stworzenia stanu pooperacyjnej bezsoczewkowości. Obecnie operacja wygląda nieco inaczej niż kilkanaście lat temu. Całkowite usunięcie starej, zmętniałej soczewki i umieszczenie nowej sztucznej to stara metoda, którą była leczona katarakta.

Leczenie stosowane współcześnie polega usunięciu przedniej części soczewki, albo na rozbiciu zmętniałych części tej struktury i wszczepieniu nowej soczewki. Dzięki temu po wyleczeniu choroby, jaką jest katarakta, leczenie za pomocą grubych szkieł korekcyjnych nie jest już konieczne, ponieważ nie dochodzi do wysokiej nadwzroczności.

Po wykonaniu operacji usuwającej chorobę, taką jak katarakta, leczenie zostaje zakończone, niemniej jednak pacjent przez pewien czas musi uważać na wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Powinien unikać wysiłku fizycznego i nie wykonywać gwałtownych skłonów.

Soczewki optyczne są bryłami o zakrzywionej powierzchni granicznej. Zakrzywiona jest co najmniej jedna powierzchnia graniczna, w zależności od typu soczewki. Soczewki optyczne wykonuje się z przezroczystego materiału są wykorzystywane do skupiania, albo rozpraszania wiązki światła.

Ladit 160x600

Oś symetrii soczewki ,co do zasady pokrywa się z osią optyczną układu optycznego.

 

Jedynym wyjątkiem od tej reguły są soczewki cylindryczne. Optyczny układ jest zbiorem elementów optycznych, do których należą zwierciadła, soczewki, pryzmaty, polaryzatory i płytki płasko - równoległe. Służy do tworzenia obrazów optycznych przedmiotów.

Specyficznym układem optycznym jest układ optyczny oka. Wyróżnia się także układy optyczne służące do tworzenia obrazów na kliszy fotograficznej, na ekranie i tym podobnych. Można wyróżnić soczewki optyczne dwuwypukłe, płasko - wypukłe i płasko - wklęsłe, a także dwuwklęsłe i wypukło - wklęsłe.

Własności optyczne soczewki są definiowane przez promienie krzywizn granicznych powierzchni, a zatem przez jej formę geometryczną. Niemały wpływ na także względna wartość współczynnika załamania światła dotycząca materiału, z którego wykonano soczewkę. Pojedyncza soczewka optyczna wytwarza obraz, który nie jest pozbawiony pewnych wad.

Jedną z nich jest aberracja chromatyczna. Można ją ograniczyć poprzez sporządzenie układów złożonych z kilku soczewek optycznych o właściwie dobranych promieniach krzywizn i współczynnikach załamania światła.

Obok aberracji chromatycznych wyróżnia się także aberracje geometryczne, które są wadami wynikającymi z kształtu elementów układu optycznego oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.