Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kifoza (łac. kyphosis) jest łukowatym wygięciem kręgosłupa w stronę grzbietową. Nadmierna kifoza jest określana potocznie garbem. Fizjologiczna kifoza znajduje się w odcinku piersiowym i krzyżowym kręgosłupa.

Ladit 280x336

Kifoza sprawia, że kręgosłup wytrzymuje duże obciążenia, a utrzymanie prawidłowej postawy ciała nie nastręcza trudności. Nadmierna kifoza występuje w wyniku niewłaściwego trybu życia. Można powiedzieć, że nadmierna kifoza jest jedną z wad postawy.

Kifoza piersiowa i młodzieńcza

Kifoza piersiowa ma wpływ nie tylko na wygląd, ale i na sprawność organizmu. Bardzo częstą przypadłością jest tak zwana kifoza młodzieńcza, która pojawia się w okresie dojrzewania. Utrudnia proces wymiany gazowej i prowadzi do kolejnych skrzywień kręgosłupa. Należy także do głównych przyczyn bólu pleców.

Kręgosłup jest częścią układu kostnego stanowiącą główną oś i podporę tego układu. Kręgosłup człowieka jest zbudowany z trzydziestu trzech lub trzydziestu czterech kręgów, które rozciągają się począwszy od głowy, a skończywszy na kości ogonowej.

Odcinki kręgosłupa narażone na kifozę

Można rozróżnić takie odcinki kręgosłupa, jak część szyjną, piersiową, lędźwiową, krzyżową i guziczną, określaną także mianem ogonowej.

Ladit 160x600

Kręgosłup ma formę wieloelementowej tulei, której zadaniem jest chronić rdzeń kręgowy. Podstawowym elementem kręgosłupa są kręgi. To osobne kości, które mają postać pierścieni nałożonych na siebie. W centrum każdego kręgu znajduje się otwór.

To przez niego przebiega rdzeń. Można wyróżnić siedem kręgów szyjnych, dwanaście piersiowych, pięć lędźwiowych i krzyżowych, a także około 4 - 5 kręgów ogonowych. Kręgosłup jest przystosowany do tego, aby utrzymał wyprostowaną postawę ciała i umożliwił unoszenie głowy.

Kifoza u dzieci podczas rozwoju

U dzieci uczących się chodzić kręgosłup na początku jest łukowaty. Dopiero w miarę rozwoju przybiera formę podwójnej litery S. Odcinki szyjny i lędźwiowy są wygięte do przodu. Ten specyficzny kształt określa się mianem lordozy. Z kolei piersiowy i krzyżowy odcinek kręgosłupa są wygięte do tyłu.

Tego typu skrzywienie określa się kifozą. Są to naturalne wygięcia kręgosłupa. Jeżeli są nadmierne, stają się wadami postawy. Do wad postawy można zaliczyć również skoliozę. Jest to boczne skrzywienie kręgosłupa. Wśród skrzywień można wyróżnić także skrzywienia wyrównawcze.



Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • kifoza piersiowa
  • nadmierna kifoza piersiowa
  • kyfoza szyjna
  • kyfoza piersiowa
  • kyfoza szyjna objawy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.