Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kiła (łac. syphilis) jest chorobą przenoszoną drogą płciową, wywoływaną przez krętka bladego.

Ladit 280x336

Należy dodać, że do zakażenia nim może także dochodzić drogą przez łożysko. Kiła jest diagnozowana na postawie wywiadu epidemiologicznego, a także badania fizykalnego. Ostatecznie, diagnozę potwierdza się badaniami laboratoryjnymi.

Wcześnie wykryta choroba może być bardzo efektywnie leczona.  Jeśli chodzi o chorobę, taką jak kiła zakażenie jest skutkiem stosunku pochwowego, oralnego, albo analnego z osobą zakażoną. Osoby zdrowe są też narażone na zachorowanie poprzez pocałunek. Jest to możliwe, gdy zmiany chorobowe są obecne w gardle.

Uszkodzenie skóry  u osoby zdrowej naraża ją na ryzyko zakażenia. Kiła, która jest zdiagnozowana zbyt późno, prowadzi do poważnego uszkodzenia układu nerwowego, wzrostu, układu krążenia i narządów. Może być przyczyną śmierci.

Płód, który zostanie zakażony kiłą, może umrzeć lub urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi.
Jeśli chodzi o choroby weneryczne kiła jest jedną z najgroźniejszych. Krętki blade wywołujące to schorzenie przedostają się do organizmu i bardzo szybko się namnażają. Dochodzi do rozsiewu bakterii drogami chłonnymi oraz poprze krew.

Ladit 160x600

Zakażenie organizmu prowadzi do pogorszenia stanu chorego. Krętki blade rozwijają się  w węzłach chłonnych  tkankach. Kiła w Polsce nie jest dużym problemem, choć w ostatnich latach wzrosłą nieco liczba zachorowań.

W przypadku choroby, takiej jak kiła diagnostyka odbywa się z zastosowaniem serologicznych odczynów kiłowych.

 

Zakażenie krętkiem bladym prowadzi do powstania przeciwciał, które są skierowane przeciw antygenom tej bakterii. Można podzielić je na dwa typy. Są skierowane przeciw lipidowym składnikom bakterii, albo przeciw samej bakterii.

U osób, u których podejrzewana jest kiła diagnostyka polega na wykonaniu dwóch testów nieswoistych, czyli VDRL i USR. VDRL jest mikroskopowym testem kłaczkowania, natomiast USR jest makroskopowym testem kłaczkowania, z surowicą nieogrzewaną.

W przypadku choroby wenerycznej, takiej jak kiła diagnostyka uwzględniania badania przesiewowe i ilościową ocenę przeciwciał. Potwierdzeniem diagnozy jest dodatni wynik testu reaginowego oraz charakterystyczne objawy zaobserwowane u chorego. Bardzo ważna jest wczesna diagnostyka choroby.

Zwykle po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów chory udaje się do lekarza. Najlepszym sposobem na zapobieganie chorobie jest przede wszystkim stosowanie prezerwatyw, dbanie o higienę i unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • kiła przyczyny

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.