Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Klaustrofobia jest jedną z odmian fobii. Klaustrofobia polega na nieuzasadnionym i patologicznym lękiem przed przebywaniem w zamkniętych i niedużych pomieszczeniach.

Ladit 280x336

Osoby cierpiące na klaustrofobię odczuwają lęk w małych pokojach i windach. Klaustrofobia  jest strachem przed utknięciem oraz brakiem możliwości wyjścia, na przykład z pomieszczeń zamykanych od zewnątrz, albo z ciasnego przejścia. Pochodzenie klaustrofobii jest związane z przeżyciami z dzieciństwa.

Druga teoria dotycząca klaustrofobii jest oparta na przekonaniu, że każdy człowiek cierpi na klaustrofobię, lecz u niektórych osób objawia się ona znacznie mocniej. Zdaniem Zygmunta Freuda klaustrofobia jest wynikiem długiego i trudnego porodu. Przyczyny klaustrofobii są więc zróżnicowane.

Choroba klaustrofobia charakteryzuje się tym, że atak paniki klaustrofobii pojawia się po zamknięciu w małym i ciasnym pomieszczeniu. Podczas napadu paniki osoba chora ma wrażenie, że się dusi. Duszność jest wywołana atakiem nerwowym, który ma swoje źródło w bujnej wyobraźni pacjenta.

Poza dusznościami, atak paniki polega także na odczuwaniu niepokoju, lęku, przyspieszonego bicia serca, drżenia kończyn i zimnego potu. Osoba chora ma wrażenie, że sufit stopniowo się obniża, jakby miał zaraz ich przygnieść. Choroba klaustrofobia jest jedną z izolowanych fobii. Fobia jest zaś nieuzasadnionym i niewspółmiernym lękiem, który powoduje atak paniki.

Ladit 160x600

Choroba klaustrofobia powoduje, że chory jest przekonany o zagrożeniu, co w dużym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie określonej osoby. W skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Osoby cierpiące na klaustrofobię mogą cierpieć także z powodu depresji.

 

Depresja polega na obniżeniu nastroju i może być spowodowana ciężką sytuacją życiową. Należy również do objawów choroby. Depresja miewa różne nasilenia, poczynając od depresji nerwicowej, a kończąc na psychotycznej. W przypadku depresji nerwicowej występuje przygnębienie i niezadowolenie z sienie.

Osoba cierpiąca na depresję nerwicową okazuje brak zainteresowania. Depresja psychotyczna wiąże się z występowaniem urojeń i zahamowaniem psychoruchowym oraz tendencjami do próby samobójczych.

Osoba chora na depresję jest małomówna i milcząca oraz spowolniała psychoruchowo. Negatywnie ocenia swoją przeszłość i teraźniejszość oraz nie widzi perspektyw na przyszłość. Jest pełen przekonania, że spotykają go same nieszczęścia oraz że jest skazany na biedę.

Czasami mogą wystąpić tendencje do samooskarżania się. Depresja z reguły występuje w przebiegu fazy depresyjnej w chorobie afektywnej dwubiegunowej oraz w depresji fazowej, zwanej endogenną. Dochodzi do niej w okresie starczym oraz z powodu organicznego uszkodzenia mózgu.

Może wystąpić także w okresie inwolucji. Inwolucja jest zwana także rozwojem wstecznym. Dochodzi do niej w czasie zaniku grasicy w okresie dojrzewania płciowego.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • przyczyny klaustrofobbi

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.