Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kleszczowe zapalenie mózgu (łac. encephalitis ixodica) jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego mającą podłoże wirusowe.

Ladit 280x336

Jak sama nazwa wskazuje, kleszczowe zapalenie mózgu jest przenoszone przez kleszcze. Wirusem powodującym kleszczowe zapalenie mózgu są gatunki należące do rodziny Flaviviridae. W przypadku choroby takiej jak, kleszczowe zapalenie mózgu, szczepionka nie jest obowiązkowa dla wszystkich.

Od początku lat 90. sukcesywnie spada liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Szczepionka jest zalecana przez Ministerstwo Zdrowia. Niektóre osoby są szczególnie narażone na kleszczowe zapalenie mózgu. Szczepionka zapewni odpowiednie zabezpieczenie np. turystom, uczestnikom obozów i kolonii, rolnikom i osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasów.

Szczepionka będzie działać pewnie i długotrwale, jeżeli szczepienie będzie miało 3-etapowy przebieg. Dodatkowo konieczne jest wykonanie szczepienia przypominającego co trzy lata. Na terenach zagrożonych należy szczepić dzieci od pierwszego roku życia.

Kobiety ciężarne także powinny zadbać o odpowiednią szczepionkę, która ochroni zarówno przyszłą mamę, jak i dziecko.

Ladit 160x600

Zapobieganie kleszczowemu zapaleniu mózgu polega na noszeniu odpowiedniej odzieży w lesie.

 

Powinna zakrywać jak najwięcej części ciała. Jeżeli dojdzie do ataku kleszcza, należy jak najszybciej usunąć go ze skóry. Ponadto powinno się stosować środki odstraszające kleszcze oraz unikać pobytu w regionach występowania zakażonych kleszczy.

Należy ponadto gotować mleko, które pochodzi od kóz, krów i owiec. Po każdej wizycie w lesie należy bardzo dokładnie obejrzeć ciało. W przypadku, gdy zauważy się ukąszenie, należy natychmiast usunąć kleszcza w odpowiedni sposób. Trzeba delikatnie uchwycić go pęsetą za główkę i pociągnąć.

Miejsce ukłucia powinno zostać zdezynfekowane. Opisane metody znacząco zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia. Najbardziej pewnym sposobem zabezpieczenia przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest jednak szczepienie ochronne przedstawione wyżej.

Kleszczowe zapalenie mózgu ma charakterystyczny obraz kliniczny i dwuetapowy przebieg. Pierwsza faza jest nazywana zwiastunową. Występują wówczas objawy grypopodobne, między innymi biegunka, nudności i wymioty. Symptomy utrzymują się do około tygodnia.

U większości chorych na tym etapie dochodzi do samoistnego wyleczenia. U niektórych chorych rozwija się tzw. faza neuroinfekcji. Neuroinfekcja może mieć formę zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, albo zapalenia rdzenia kręgowego bądź też zapalenia mózgu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.