Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Klimakterium (łac. climacterium) jest etapem w życiu kobiety przypadającym między wiekiem prokreacyjnym i początkiem starzenia się.

Ladit 280x336

Klimakterium to trwałe fizjologiczne zatrzymanie cyklu miesiączkowego związane z ustaniem czynności gonad. Zmiany towarzyszące klimakterium są związane głównie z ustaniem jajnikowej syntezy estrogenów i progesteronu.

Skutkiem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, a także zmiany związane ze sferą emocjonalną i osteoporoza. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co to jest klimakterium, bo wyróżnia się późne i wczesne klimakterium. Pierwsze występuje wtedy, gdy ostatnia miesiączka pojawia się między 55. i 60. rokiem życia kobiety. Z kolei wczesne wiąże się z ustaniem miesiączki między 40. i 45. rokiem życia.

Estrogeny są grupą hormonów płciowych, do których należy zaliczyć estradiol, estron i estriol. Są to tak zwane hormony żeńskie. Największą rolę odgrywają w organizmie kobiet, lecz są też niezbędne dla mężczyzn.

Jeżeli dojdzie do ich niedoboru w jądrach, to może dojść do bezpłodności. Estrogeny należą do hormonu o budowie sterydowej. Ich produkowanie jest regulowane przez hormon folikulotropowy, za wydzielanie którego odpowiada przysadka mózgowa. Warto dodać, że estrogeny są wytwarzane z cholesterolu, tak jak wszystkie hormony steroidowe. U mężczyzn niewielkie ilości estrogenu są produkowane przez korę nadnerczy i jądra.

Ladit 160x600

Progesteron jest zwany potocznie luteiną i należy do grona żeńskich hormonów płciowych. Jest wytwarzany przez ciałko żółte i łożysko w trakcie ciąży. Jest najważniejszym hormonem płciowym wydzielanym zarówno przez jajniki, jak i jądra.  Progesteron ułatwia owulację, umożliwia implantację zapłodnionego jaja oraz hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium pod wpływem działania estrogenów, a także odpowiada za cykliczne zmiany zachodzące w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy.

Progesteron działa synergistycznie z estrogenami na gruczoł sutkowy, pobudzając wzrost komórek gruczołowych i nabłonka przewodów, a także uczestnicząc w ekspresji receptorów niezbędnych w procesie laktacji.

Męskie klimakterium zwane też andropauzą jest okresem w życiu mężczyzny, z reguły po 50. roku życia, zapowiadającym zbliżające się wejście w okres starości.

 

Męskie klimakterium znacząco różni się od menopauzy. Nie dochodzi do nieodwracalnego zatrzymania funkcji hormonalnych i reprodukcyjnych, ale jedynie do ich upośledzenia i obniżenia.

Męskie klimakterium jest częściowym niedoborem androgenów występującym u starzejących się mężczyzn, któremu towarzyszą zmiany biochemiczne w organizmie starzejącego się mężczyzny oraz oznaki i objawy psychofizyczne.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • climacterium
  • późne klimakterium

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.