Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Koksartroza jest chorobą zwyrodnieniową stawów o niezapalnym charakterze. Koksartroza najczęściej rozwija się w obrębie stawów biodrowych.

Ladit 280x336

Koksartroza występuje także pod nazwą zwyrodnienia stawu biodrowego. Rozwija się najczęściej u osób starszych i u osób z nadwagą. Istota koksartrozy tkwi w uszkodzeniu chrząstki stawu biodrowego. W rezultacie urazu na panewce stawu i główce kości udowej tworzą się osteofity.

Są to narośle kostne powodujące dolegliwości bólowe, utrudniające swobodne poruszanie się oraz przyczyniające się do przykurczu kończyny.

Przyczyny koksartrozy obejmują między innymi otyłość. Należy dodać, że nadmierna masa ciała znacząco obciąża stawy i prowadzi do ich uszkodzenia. Kokstartrozie towarzyszy szereg objawów, między innymi ból, który jest odczuwalny w każdym miejscu uda, z reguły z przodu, ale także w kolanie i pachwinie.

Charakterystyczny objaw choroby zwyrodnieniowej to poranne uczucie sztywności w obrębie stawu. Rozwój koksartrozy prowadzi do ograniczenia ruchomości kończyny, szczególnie w rotacji wewnętrznej, a także w przeproście.

W skrajnych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni pośladkowych oraz skrócenia kończyny. Diagnostyka koksartrozy polega na wykonaniu badania klinicznego i badania obrazowego, między innymi zdjęcia rentgenowskiego stawów objętych zmianami zwyrodnieniowymi.

Ladit 160x600

Koksartroza jest bardzo uciążliwą chorobą!

 

Na zdjęciu RTG chorego można zobaczyć zwężenie szpary stawowej, wyrośla kostne zwane osteofitami oraz liczne torbiele zwyrodnieniowe. Chory powinien zgłosić się do lekarza ortopedy. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Wówczas konieczna jest także konsultacja z chirurgiem. Profilaktyka koksartrozy polega głównie na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych oraz regularnym wzmacnianiu mięśni kończyn dolnych, a także dbaniu o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Charakterystyczne dla opisywanej choroby jest tworzenie się osteofitów. Są to narośla kostne stanowiące typ zmiany zwyrodnieniowej. Z reguły pojawiają się w obrębie kręgosłupa, a także na bocznej powierzchni kręgów.

Powodują uciskanie nerwów, a tym samym silne dolegliwości bólowe.

Osteofity są zwane także wyrostkami kostnymi. Są odpowiedzialne za liczne dolegliwości powiązane ze zmianami zwyrodnieniowymi. Ich obecność jest przeważnie objawem bardziej poważnego schorzenia, nie zaś oddzielną jednostką chorobową.

Osteofity występują z reguły u osób chorych na skoliozę, kręgozmyk czy też złamanie kompresyjne. Osteofity charakteryzują się tym, że rozwijają się stosunkowo długo. Przez bardzo długi czas rozrost wyrostków kostnych nie daje żadnych objawów.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • koksartroza
  • koksartroza przyczyny
  • koksartoza

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.