Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy kolki jelitowej zwykle dotyczą silnych bólów brzucha i nudności. Kolka  jelitowa objawy może mieć związane także z zaburzeniami łaknienia i wymiotami.

Ladit 280x336

Objawy kolki jelitowej obejmują oddawanie gazów. Dodatkowo, objawy kolki jelitowej u niemowląt są związane z napiętym brzuchem. Najbardziej charakterystycznym symptomem opisywanej dolegliwości jest silny i ostry ból brzucha. Kolka jelitowa objawy ma ściśle związane z występowaniem nudności, które mogą poprzedzać wymioty, albo występować samodzielnie.

Nudności są subiektywnym odczuciem bardzo silnej potrzeby zwymiotowania. Symptomowi mogą towarzyszyć także inne objawy, między innymi tachykardia, ślinotok, a także potliwość i zblednięcie skóry. Nie zawsze nudności mają charakter patologiczny.

W niektórych przypadkach mają fizjologiczny charakter. Podobnie jak wymioty pełnią ochronną funkcję w przypadku zatruć, a także mogą towarzyszyć wczesnej fazie ciąży. Kolka jelitowa objawy miewa też związane z wymiotami. Wymioty to odruch, który polega na wydalaniu treści żołądkowej przez jamę ustną.

Torsje są spowodowane gwałtownymi skurczami powłok brzusznych i przepony.

 

W zależności od mechanizmu wyróżnia się wymioty ośrodkowe i obwodowe. W przypadku kolki jelitowej występują wymioty odruchowe, które nie są  powodowane bezpośrednim podrażnieniem ośrodka wymiotnego, lecz podrażnieniem nerwów czuciowych.

Ladit 160x600

Należy odróżnić kolkę jelitową od nerkowej. Kolka nerkowa jest spowodowana zablokowaniem naturalnej drogi odpływu moczu z nerek. Dolegliwość jest najczęściej spowodowana przez kamienie nerkowe, zakrzep, ucisk zewnętrzny, albo martwicze brodawki nerkowe, które zostały zniszczone i oderwane.

W przebiegu kolki nerkowej wzrasta ciśnienie w drogach moczowych położonych powyżej przeszkody. W rezultacie dochodzi do wzmożonych ruchów robaczkowych i trwałego skurczu mięśniówki moczowodu, które objawiają się silnymi bólami.

Objawy kolki nerkowej obejmują gorączkę, krwiomocz oraz wzmożone parcie na pęcherz. Charakterystycznym symptomem kolki nerkowej jest silny ból z prawej, albo lewej strony podbrzusza. Dolegliwości bólowe promieniują ku tyłowi. W terapii kolki nerkowej stosuje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe.

W przeciwieństwie do kolki jelitowej w leczeniu nie stosuje się probiotyków. Krwiomocz, czyli hematuria, polega na obecności czerwonych krwinek w moczu. Można wyróżnić mikrohematurię i makrohematurię. Przyczyny krwiomoczu zwykle nie zostają rozpoznane. Dolegliwość ma przeważnie charakter idiopatyczny.

Towarzyszy wielu chorobom układu moczowego.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • kolka jelitowa w ciąży

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.