Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kolka jelitowa (łac. colica intestinalis) jest nagłym, napadowym bólem o silnym i ostrym charakterze. Warto wiedzieć, co to jest kolka jelitowa oraz jakie ma przyczyny, aby jej skutecznie zapobiegać.

Ladit 280x336

Kolka jelitowa polega  na intensywnym skurczu mięśni gładkich. Do głównych powodów wystąpienia kolki jelitowej można zaliczyć między innymi spożycie nieodpowiedniego pokarmu. Kolka jelitowa może być powodowana także kamieniami kałowymi.

Kolka jelitowa u dzieci może być spowodowana ciałem obcym w przewodzie pokarmowym, na przykład pestką. Kolka jelitowa u dorosłych może być złagodzona kompresem rozgrzewającym.

Kolka jelitowa u niemowląt wymaga konsultacji z lekarzem, który po przeprowadzeniu badania sprawdzi, czy przyczyną dolegliwości jest choroba. Kolka jelitowa u niemowląt najczęściej występuje między trzecim a dwunastym tygodniem życia.

Przeważnie kolka jelitowa u niemowląt zanika po trzecim miesiącu życia, lecz u niektórych dzieci symptomy mogą utrzymywać się nawet do dziewiątego miesiąca. Kolka jest napadem ostrych bólów wywołanym przerzynaniem się kamienia przez bardzo wąski przewód, albo mocnym skurczem mięśni jelit.

Dochodzi do nich w przebiegu zatruć oraz ostrych zakażeń pokarmowych. Oprócz kolki jelitowej można wyróżnić wątrobową, nerkową, dziecięcą, a także moczowodową i płucną. Kolka niemowlęca jest częstą dolegliwością, która występuje u niemowląt.

Ladit 160x600

Przejawia się trudnym do ukojenia płaczem, który ma charakter napadowy i nadmierny.

 

Niemowlęca kolka zwykle ustępuje samoistnie około 3 - 4 miesiąca życia. Etiologia kolki niemowlęcej zwykle nie jest znana. Przeważnie przyczyny są związane z zaburzeniami dotyczącymi przewodu pokarmowego, czyli kolką jelitową niemowląt.

Kolka niemowlęca należy do najczęściej występujących dolegliwości u niemowląt. Typowy napad przebiega z podkurczaniem nóżek, prężeniem ciała i napinaniem brzucha. Kolce bardzo często towarzyszy poszerzenie obwodu brzucha. Płacz i aerofagia powodują zwiększenie ilości gazów jelitowych.

Płacz pojawia się zwykle cyklicznie oraz nasila się wieczorem i w nocy.

Aerofagia, zwana także zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego, polega na połykaniu powietrza, co prowadzi do odbijania. Często pojawia się u osób cierpiących na nerwicę. Odbijanie polega na uwolnieniu gazu z układu trawiennego.

Kolka wątrobowa jest ostrą, napadową dolegliwością bólową w okolicy prawego podżebrza. Źródłem bólu są nadmierne skurcze pęcherzyka żółciowego w przebiegu zapalenia pęcherzyka żółciowego i kamicy żółciowej. Zwykle pojawia się po spożyciu tłustego posiłku, albo alkoholu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.