Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy kolki nerkowej są związane głównie z bólem, który pojawia się nagle i nasila się w okolicy lędźwi. Kręgi lędźwiowe znajdują się tuż przy kości krzyżowej, z którą łączą się na wysokości pośladków.

Ladit 280x336

Posiadają duże trzony o nerkowatym kształcie. Ich wyrostki są delikatnie odgięte do tyłu, a otwór kręgów ma kształt trójkąta. Lędźwie jest jednym z najczęstszych lokalizacji bólu. Objawy kolki nerkowej związane z dolegliwościami bólowymi mogą trwać wiele godzin. Bardzo często ból promieniuje do podbrzusza, narządów płciowych, a także ud i pachwin. Bólowe objawy kolki nerkowej mogą mieć różny charakter.

Czasami jest ciągły, rozdzierający, innym razem napadowy i jednostronny. W przypadku dolegliwości, takiej jak kolka nerkowa objawy najczęściej pojawiają się po wysiłku fizycznym, albo po wypiciu alkoholu. Kolka nerkowa objawy wykazuje również w sytuacjach, gdy chory długo siedzi, na przykład podczas podróży.

Nie zawsze kolka nerkowa objawy ma związane wyłącznie z nasilonym bólem. Chorzy często skarżą się na wymioty, bóle brzucha i wzdęcia, a także nudności i bolesne parcie na mocz. Wzdęcie jest objawem chorobowym, który wiąże się z obecnością nadmiernej ilości gazów w obrębie jelit.

Ladit 160x600

Nie zawsze jest symptomem kolki nerkowej i nie zalicza się go do tak zwanych charakterystycznych objawów, które zawsze występują w przypadku opisywanych dolegliwości.

 

Wzdęcia zazwyczaj towarzyszą zaparciom i zespołowi jelita nadwrażliwego oraz różnym zaburzeniom motoryki przewodu pokarmowego. Pacjenci mogą również odczuwać niepokój, oddawać mocz kroplami. Jednym z symptomów kolki nerkowej jest krwiomocz spowodowany podrażnieniem błon moczowodu przez złogi. Krwiomocz to występowanie krwi w moczu. Podobnie jak białkomocz należy do głównych symptomów zaburzeń układu moczowego.

Należy rozróżniać krwiomocz makroskopowy i mikroskopowy. Krwiomocz makroskopowy jest widoczny gołym okiem. W moczu wyraźnie można dostrzec charakterystyczne zabarwienie, świadczące o zawartości czerwonych krwinek.

W przypadku krwiomoczu mikroskopowego, zawartość erytrocytów może zostać stwierdzona wyłącznie w badaniu mikroskopowym. Krwiomocz jest niepokojącym objawem, który może świadczyć o poważnym zagrożeniu. W każdym przypadku trzeba ustalić przyczynę, nawet jeżeli wydaje się, że ustąpił samoistnie.

Krwiomocz może świadczyć o pourazowym uszkodzeniu układu moczowego, kamicy nerkowej, albo zawale nerki. Jeżeli wymienionym wyżej symptomom towarzyszy gorączka, trzeba szybko skontaktować się z lekarzem, ponieważ doszło do stanu zapalnego, który wymaga wyleczenia. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.