Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kontuzja (Contusio) jest to spowodowane uderzeniem uszkodzenie różnorakich części ciała z podskórnym wylewem krwi, lecz bez naruszenia skóry.

Ladit 280x336

Zależnie od intensywności urazu wyróżniamy trzy stopnie kontuzji:

1) uszkodzenie włosowatych naczyń krwionośnych z widocznym siniakiem, czyli ciemnofioletową plamą, która po kilku dniach staje się kolejno brunatna, zielonawa, żółtawa i wreszcie znika;

2) w miejscu urazu nastąpił spory wylew krwi i utworzył się krwiak, z którego może powstać ropień;

3) silnie kontuzjowana część ciała jest sina, zimna, niewrażliwa na dotyk i śpiesznie czernieje. W krańcowym przypadku ma możliwość to być rozległe zmiażdżenie, któremu towarzyszy omdlenie i groźba śmierci. W większości wypadków ulegają kontuzji kończyny dolne i górne, lecz też stawy, bark, klatka piersiowa, brzuch i inne części ciała. Do bardzo niebezpiecznych, ze względu na możliwe późniejsze konsekwencje, należą uszkodzenia rdzenia kręgowego, głowy , a dodatkowo gałki ocznej.

W kontuzjach silnych i rozległych konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarza, natomiast w stanach lżejszych, Opisanych w dwóch pierwszych miejscach, należało by stosować łatwo dostępne środki w postaci okładów i wyciągów roślinnych albo maści.

Zioła oraz preparaty ziołowe działają korzystnie na miejsca kontuzjowane, gdyż zmniejszają ból i stan zapalny, przyśpieszają wchłanianie się siniaka, wzmacniają naczynia krwionośne, łagodzą obrzęk.

Zioła do okładów na kontuzje Kontuzja (Contusio):

Ladit 160x600

Kwiat arniki              (Flos Arnicae)            50,0
Ziele hyzopu            (Hb. Hyssopi)             50,0
Kwiat słonecznika    (Flos Helianthii)          20,0
Liść kasztanowca    (Fol. Hippocastani)     20,0

Zioła zmieszać, wsypać 2 łyżeczki na szklankę wrzątku, naparzać pod przykryciem 20-30 min., przecedzić, dodać łyżeczkę octu, oziębić, zwilżać gazę albo kawałek płótna w naparze i przykładać zimne kompresy na miejsce kontuzjowane; zmieniać co 2-3 godz. z małymi przerwami. Uważać, aby nie nastąpiła maceracja skóry (smarować maścią Tormentiol).

Zalecenia praktyczne Kontuzja (Contusio):

1.    Pierwszą poradą ma możliwość być smarowanie kontuzjowanego miejsca oliwą lub jakimś olejem roślinnym, olejkiem lub spirytusem kamforowym.
2.    Miejsce kontuzjowane, przedtem posmarowane olejem, trzeba delikatnie masować przez kilka minut, aby ułatwić wchłanianie się obrzęku.
3.    Zastosować na kontuzję miazgę z liści aloesu lub przecięty wzdłuż jego kawałek, położony białą, wewnętrzną częścią na skórę.
4.    Korzystnie działają okłady z Azucalenu (łyżeczkę płynu wlać do 1/2 szklanki zimnej wody i użyć do okładów).
5.    Używać maść Arcalen albo zastępczo Tormentiol.
6.    Ulgę przynosi przyłożenie na kontuzję miazgi ze świeżego i przedtem szczegółowo umytego liścia babki zwyczajnej lub lancetowatej.
7.    Kontuzjowaną część ciała ułożyć w taki metodę, aby powrotny przepływ krwi następował z góry na dół (np. pod nogę podłożyć poduszkę, ażeby pięta była wyżej). Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.