Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy kręczu szyi u niemowląt są związane z tym, że dziecko bez względu na pozycję, zawsze utrzymuje przechylenie głowy w stronę skróconego mięśnia.

Ladit 280x336

Na odsłoniętej szyi można zauważyć napięcie obu mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych. U noworodków czasami stwierdza się guzowate zgrubienie, które zanika w ciągu około trzech miesięcy. Objawy kręczu szyi u niemowląt dotyczą także układu kostnego.

Kręgi stają się klinowate i prowadzą do skoliozy w odcinku szyjnym. Dochodzi do wykształcenia się nieprawidłowego zgryzu.

Objawy kręczu szyi o charakterze wrodzonym i pochodzenia kostnego nie są związane z asymetrią i bólem.

Rozpoznanie jest oparte na wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich w różnych projekcjach. U noworodków kręcz szyi objawy ma związane z utrzymywaniem głowy przechylonej na bok, w stronę skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Brak prawidłowego korygowania prowadzi do asymetrycznego i utrwalonego ułożenia  całego ciała.

W czwartym miesiącu życia dziecka, w pełni uwidacznia się jego asymetryczne ułożenie. Noworodek cierpiący na ten problem zdrowotny nie osiąga umiejętności charakterystycznych dla tego etapu rozwoju.

Zdrowe niemowlę leży na plecach w pełnej symetrii głowy i tułowia, a także potrafi łączyć obie rączki na klatce piersiowej i wsadzać je do buzi.

W leżeniu na brzuchu zdrowe dziecko opiera się na obu przedramionach oraz umie utrzymać głowę w wydłużeniu i symetrii, a także swobodnie ją skręcać w obie strony.

Ladit 160x600

Na tym etapie rozwoju kręcz szyi objawy ma związane ze zwracaniem główki w jedną stronę, co prowadzi do ograniczenia pola widzenia po stronie skróconego mięśnia.

 

Dziecko nie potrafi osiągnąć symetrycznego ułożenia na plecach. Kiedy leży na brzuchu szybko marudzi, bo nie potrafi podeprzeć się na obu przedramionach jednocześnie.

Dalszy rozwój następuje wolniej i asymetryczne ustawienie poszczególnych części ciała jest ciągle utrwalane. Powoduje różne wady rozwojowe, między innymi skoliozę, wady postawy i wzroku. Zaawansowany kręcz szyi objawy ma związane ze spłaszczeniem tylnej części czaszki, niedorozwojem twarzoczaszki.

Twarz dziecka rośnie wolniej i można zaobserwować mniejsze oko, ucho, albo policzek.

W przypadku kręczu szyi bardzo duże znaczenie ma mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy należący do powierzchniowych mięśni szyi. Należy do silnych mięśni, który wyraźni zarysowuje się przy obrocie głowy w prawo, albo w lewo. Nazwa mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego wywodzi się od przyczepów.

Jego początek jest tworzony przez dwie głowy, które przyczepiają się do mostka obojczyka. Koniec mięśnia leży na powierzchni sutkowego wyrostka kości skroniowej. Jego zadaniem jest obracanie głowy w stronę przeciwległą, z jednoczesnym uniesieniem twarzy ku górze.

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy może pełnić rolę pomocniczego mięśnia wdechowego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.