Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kręcz szyi (łac. torticollis) jest skutkiem pierwotnych, albo wtórnych zmian, do których dochodzi w obrębie szyi bądź kręgosłupa szyjnego.

Ladit 280x336

Powodują przymusowe przechylenie głowy i szyi w kierunku barku. Wrodzony kręcz szyi pochodzenia mięśniowego powstaje w rezultacie skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego, co wynika z nieprawidłowego rozwoju naczyń krwionośnych w obrębie mięśnia, prowadząc do jego zwłóknienia.

Wrodzony kręcz szyi pochodzenia kostnego jest spowodowany asymetrycznym ukształtowaniem kręgosłupa szyjnego, co jest spowodowane różnymi przyczynami, zaczynając od wad pojedynczych kręgów, a kończąc na mnogich zespołach wad, np. zespole Klippla-Feila.

Kręcz szyi u niemowląt może mieć charakter ułożeniowy. Wynika z wadliwego ułożenia płodu w łonie matki. W przypadku kręczu ułożeniowego zwykle dochodzi do samowyleczenia. Niekiedy ułożeniowy kręcz szyi u niemowląt jest związany z wadą wzroku lub słuchu.

Wówczas do wyleczenia dochodzi poprzez skorygowanie wspomnianych wad.

Nabyty kręcz szyi u dzieci i dorosłych jest wynikiem wielu zmian chorobowych, które dotyczą urazowego uszkodzenia kręgosłupa,  a także zmian zapalnych i chorób układowych, między innymi fibromialgii. Nabyty kręcz szyi u niemowląt, dzieci i dorosłych może wynikać z kompensacji wady wzroku lub słuchu.

Ladit 160x600

Spastyczny kręcz szyi u dorosłych w wieku 30-50 lat jest rzadkim schorzeniem neurologicznym.

 

Przebiega z okresami nawrotów i remisji oraz jest zaliczane do dystonii ogniskowych. Jeżeli występuje wrodzony kręcz szyi, ćwiczenia powinny być wdrożone jak najszybciej, pod okiem lekarza. Dzięki temu można całkowicie wyleczyć wadę.

Wrodzony kręcz szyi jest wadą występującą w obrębie mostkowo-obojczykowo-sutkowego mięśnia. Jeżeli nie jest leczona, prowadzi do wielu kostnych deformacji, które mogą pojawić się w okolicy twarzoczaszki, albo przyjąć postać odkształceń tylnej części czaszki lub skoliozy.

Wada nie prowadzi do dolegliwości bólowych. Wrodzony kręcz szyi pochodzenia mięśniowego z reguły jest powodowany urazem okołoporodowym w obrębie szyi, podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny. Wynaczyniona krew w ciągu kilkunastu dni tworzy krwiak w przebiegu mięśnia.

Jest on bardzo łatwo wyczuwalny podczas badania palpacyjnego wykonywanego przez rodziców lub lekarza. Kolejną przyczyną kręczu jest wadliwe ułożenie dziecka w łonie matki. Z kolei wrodzony kręcz szyi pochodzenia kostnego jest skutkiem obecności wad rozwojowych, które występują w obrębie kośćca.

Towarzyszy mu skrócenie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.