Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kręgosłup to niezwykle ważny element w budowie ludzkiego ciała. Łacińska nazwa to columna vertebralis. Ludzki kręgosłup składa się z 24 niewielkich kości (kręgów).

Ladit 280x336

Kręgi są głównym elementem który wpływa na budowę kręgosłupa ludzkiego.

Kręgi pełnią bardzo ważną rolę mianowicie ich zadaniem jest przytrzymywanie  rdzenia kręgowego.  Każdego dnia kręgosłup poddawany jest bardzo wielkim obciążeniom ? to właśni  na kręgi spada ten niezwykle wielki ciężar.

Wiele osób odczuwa dokuczliwy ból kręgosłupa który związany zazwyczaj z utrzymywaniem nieprawidłowej podstawy ? zwiększenie obciążenia na kręgi.

Jest to sygnał alarmowy który informuje o tym iż należy zmienić np. daną pozycję w której przebywamy przez dłuższy czas.

Każdy z 24 kręgów znajdujących się w ludzkim kręgosłupie zbudowany jest z dużej kości która nazywana jest trzonem, dodatkowo na budowę składają się tzw. Blaszki łuku kręgowego (blaszki te  ułożone są od trzonu).

Takie rozciągnięcie (ułożenie) blaszek powoduje utworzenie się  osłony która ma na celu ochronę rdzenia kręgowego.

Blaszki natomiast składają się z tzw. wyrostka kolczystego (podczas przesuwania dłonią wzdłuż kręgosłupa jesteśmy w stanie go wyczuć).

Możemy wyróżnić dwa wyrostki poprzeczne łączą one dwie blaszki łuku kręgowego.

Budowa kręgosłupa jest bardzo skomplikowana. Pomiędzy kręgami znaleźć możemy miękką poduszeczkę (jest ona żelowata). Taka poduszeczka fachowo nazywana jest krążkiem międzykręgowym.

Krążek ten ma za zadanie przeciwdziałać wzajemnemu naciskowi na siebie kręgów (dzięki takiej ochronie unika się tarcia o siebie kręgów ? dzięki tej żelowatej poduszce kręgi nie ścierają się).

Kręgosłup utrzymuje swoją postać również dzięki dużej ilości więzadeł ( więzadła podtrzymują każdy krąg).

 

Dzięki nim możliwe jest odpowiednie połączenie kręgów. W kręgosłupie możemy wyróżnić również stawy ? stawy międzykręgowe. Dzięki właśnie takim stawą możliwe jest odpowiednie połączenie kręgów (dodatkowo możliwa jest znaczna elastyczność kręgosłupa dzięki takiemu rozwiązaniu kręgi mogą poruszać się względem siebie).

Ladit 160x600

Każdy krąg wchodzący w skład budulcowy kręgosłupa posiada pośrodku siebie otwór . Poprzez otwory te przechodzi rdzeń kręgowy (ułożenie kręgów przypomina długą rurkę w której wnętrzu znajduje się rdzeń kręgowy ? dzięki temu możliwa jest jego ochrona).

Rdzeń kręgowy jest niezwykle ważny . Rdzeń kręgowy to nic innego jak milionowe skupisko nerwów dzięki którym możliwe jest odpowiednie (prawidłowe) przenoszenie sygnałów wydobywających się bezpośrednio z mózgu do innych części ciała. Proces ten również ma charakter odwrotny inne części ciała dzięki takiemu połączeniu mogą wysyłać sygnały do mózgu.

Rdzeń kręgowy rozgałęzia się na pary korzeni nerwowych (31).

Rozgałęzienia  te wydostają się z dwóch części kręgosłupa możliwe jest to dzięki  otworom międzykręgowym (znajdują się one pomiędzy każdą parą kręgów naszego kręgosłupa).

Kręgosłup możemy podzielić na trzy odcinki:

  • szyjny  - składający się z siedmiu kręgów (szyja)
  • piersiowy ? składający się z dwunastu kręgów (środkowa cześć ludzkiego kręgosłupa)
  • lędźwiowy ? składający się z pięciu lub też w nielicznych przypadkach sześciu kręgów

Na samym dole kręgosłupa możemy wyróżnić jeszcze kość krzyżową jest to specjalistyczne połączenie grupy kręgów których zadaniem jest połączenie miednicy wraz z dolną częścią kręgosłupa.

Przed porodem dochodzi do połączenia się tychże kręgów dzięki temu wytworzona zostaje przez organizm  kość która uważana jest za podstawę kręgosłupa ludzkiego.

Przepuklina kręgosłupa jest najczęstszą przyczyną długotrwałego obciążania kręgosłupa należy pamiętać aby codziennie wykonywać odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup ? dzięki nim kondycja naszego kręgosłupa zostanie zachowana na dłużej.

Zerwanie rdzenia kręgowego może spowodować paraliż bądź też częściowy niedowład kończyn. Uszkodzenie rdzenia kręgowego w okolicach szyi najczęściej kończy się zgonem. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.