Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kręgozmyk (łac. spondylolisthesis) jest schorzeniem kręgosłupa polegającym na przemieszczeniu się kręgów względem siebie w ten sposób, że kręg leżący wyżej przesuwa się ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej.

Ladit 280x336

Przesunięcie powstaje w rezultacie pojawienia się szczeliny w łuku kręgowym. Kręgoszczelina tworzy się w miejscu połączenia się wyrostków stawowych. Kręgozmyk jest odwrotnością retrozmyku, w przypadku którego kręg położony wyżej przesuwa się do tyłu.

Występuje znacznie rzadziej niż kręgozmyk. Kręgozmyk charakteryzuje się różnymi stopniami zaawansowania określanymi w zależności od wielkości i przyczyny powstania schorzenia.

W celu ich zdefiniowania stosuje się specjalną klasyfikację Meyerdinga. Wskazuje na cztery stopnie i spondyliostezę całkowitą charakteryzującą się utratą styczności kręgów.

Z uwagi na przyczynę i obszar, w którym rozwija się kręgozmyk, można wyróżnić jego rodzaje, między innymi kręgozmyk tylny i kręgozmyk przedni, a także kręgozmyk prawdziwy.

Dysplastyczny kręgozmyk występuje głównie u dzieci i młodzieży.

 

Rozwija się w rezultacie nieprawidłowego wykształcenia się przejścia lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Kręgozmyk węzinowy jest rodzajem schorzenia występującym najczęściej.

Rozwija się w rezultacie uszkodzenia międzywyrostkowej części łuku kręgowego. Zwyrodnieniowy kręgozmyk najczęściej tworzy się u osób starszych oraz jest związany ze zwyrodnieniową choroba kręgosłupa.

Ladit 160x600

Jego cechą charakterystyczną jest niestabilność międzykręgowa. Załamanie łuku kręgowego w rezultacie urazów prowadzi natomiast do powstania kręgozmyku urazowego. Zmiany patologiczne niszczące części międzywyrostkowe łuku kręgowego prowadzą do rozwoju kręgozmyku patologicznego.

Przykładem tego typu zmian są nowotwory oraz wrodzona łamliwość kości.
W przypadku podejrzenia kręgozmyku, należy wykonać diagnostykę obrazową uwzględniającą zastosowanie tomografii komputerowej, badania elektrofizjologiczne  i jądrowego rezonansu magnetycznego.

Ostatnie z wymienionych jest zwane także spektroskopią NMR. Należy do grona najczęściej stosowanych technik spektroskopowych w dziedzinie medycyny. Polega na pobudzaniu spinów jądrowych, które znajdują się w zewnętrznym polu magnetycznym.

Należy do całkowicie bezpiecznych metod diagnostycznych. W przypadku badania tomografem rentgenowskim pacjent jest zaś narażony na duże dawki promieniowania.

Tomografia komputerowa jest metodą należącą do grona rentgenologicznych. Pozwala na uwidocznienie osiowych warstw ciała ludzkiego z zastosowaniem tomografu komputerowego.

Tomografia komputerowa jest bardzo przydatna w rozpoznawaniu chorób narządów miąższowych jamy brzusznej oraz ośrodkowego układu nerwowego. Tomograf służy do otrzymywania obrazów przekrojów poprzecznych organizmów żywych.

Mechanizm jego działania opiera się na skanowaniu ciała dwiema wiązkami, które się przecinają oraz na komputerowej rekonstrukcji rozkładu absorbenta w ciele pacjenta. W przypadku schorzenia takiego jak kręgozmyk, rehabilitacja nie zawsze może przynieść pozytywne skutki.

Jeżeli występuje zaawansowany kręgozmyk, rehabilitacja nie jest zalecana. Nieco inaczej jest w przypadku, kiedy zostanie zdiagnozowany łagodny kręgozmyk. Rehabilitacja powinna wówczas przebiegać pod okiem specjalisty.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • kregozmyk prawdziwy
  • kręgozmyk
  • kręgozmyk przyczyny
  • przyczyny kregozmyku
  • co znaczy kregozmyki M43 1

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.