Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Krótkowzroczność (łac. miopia) jest jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku. Krótkowzroczność polega na zaburzeniach toru optycznego oka i występuje wtedy, gdy tor nieprawidłowo skupia promienie światłą.

Ladit 280x336

W oku krótkowzrocznym równoległe promienie są ogniskowane przed siatkówką. Krótkowzroczność można podzielić na osiową, krzywiznową i refrakcyjną. Odmiana osiowa jest najczęściej spotykanym typem.

Zazwyczaj rozwija się w okresie dojrzewania płciowego, a ostateczny poziom osiąga między piętnastym i trzydziestym rokiem życia.Odmiana krzywiznowa polega na tym, że krzywizna poszczególnych elementów oka, w tym głównie rogówki i soczewki, jest zbyt wypukła. Z kolei refrakcyjny typ jest związany ze zbyt dużym współczynnikiem załamania soczewki.

Refrakcyjna krótkowzroczność przyczyny ma związane z rozwijającą się cukrzycą, albo zaćmą jądrową. Z kolei osiowa krótkowzroczność przyczyny ma powiązane ze zbyt długą osią gałki ocznej. Zaburzenie wzroku może mieć stopień niski, średni lub wysoki.

Bardzo wysoka krótkowzroczność znacząco zwiększa ryzyko odwarstwienia siatkówki.

 

Siatkówka jest częścią oka, będącą elementem odbierającym bodźce wzrokowe. Znajduje się na tylnej powierzchni gałki ocznej. Siatkówka oka jest zbudowana z komórek nerwowych ułożonych w kilka warstw są połączone z mózgiem za pośrednictwem nerwu wzrokowego.

Ladit 160x600

Do siatkówki przylega warstwa komórek wypełnionych czarnym pigmentem absorbującym nadmiar światła wpadającego do oka. Zapobiega zacieraniu konturów obserwowanych przedmiotów. Wysoka krótkowzroczność przyczyny może mieć związaną z rozwojem zespołu Marfana. Zespół Marfana jest chorobą genetyczną tkanki łącznej cechującą się dużą zmiennością fenotypową.

Zmiany narządowe, do których dochodzi w przebiegu choroby są związane z  całym organizmem. Najbardziej charakterystyczne zmiany chorobowe są jednak związane z narządem wzroku, a także z układem ruchowym i krwionośnym.

Choroba genetyczna została po raz pierwszy opisana pod koniec XIX wieku. Zespół Marfana prowadzi także do odwarstwienia siatkówki. Choroba oka może być też skutkiem nieleczonej krótkowzroczności. Odwarstwienie siatkówki polega na tym, że siatkówka oddziela się od naczyniówki znajdującej się bezpośrednio pod nią .

Choroba powoduje upośledzenie wzroku i jeżeli nie będzie leczona, może doprowadzić do ślepoty. W przypadku osób z wysoką krótkowzrocznością, do odwarstwienia siatkówki może dojść nawet z powodu średniego wysiłku fizycznego.

Choroba oka ma różne postacie. Może przebiegać z przedarciem, albo w towarzystwie torbieli siatkówki.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • niska krotkowzrocznosc

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.