Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Krwawienie z przewodu pokarmowego (łac. haemorrhagia e tractu digestivo) jest krwawieniem, które powoduje przedostanie się krwi do światła przewodu pokarmowego.

Ladit 280x336

Można wyróżnić krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego i krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

W pierwszym przypadku źródło krwawienia jest zlokalizowane powyżej więzadła Treitza dwunastnicy. Z kolei w drugim przypadku lokalizacja źródła krwawienia jest niższa. Krwawienie z przewodu pokarmowego może być ostre, przewlekłe lub utajone.

Ostre krwawienie z przewodu pokarmowego polega na tym, że jednorazowa utrata krwi przekracza 500 ml. Przewlekłe krwawienie z przewodu pokarmowego polega na utracie około 50 ml krwi dziennie. Z kolei krwawienie utajone może być wykryte wyłącznie za pomocą metod laboratoryjnych.

Krwawienie z przewodu pokarmowego przyczyny może mieć związane z chorobą wrzodową, gastropatią krwotoczną, żylakami przełyku, owrzodzeniem przełyku, rakiem przełyku lub żołądka, gastropatią wrotną, urazem przełyku i małopłytkowością.

Jakie są przyczyny krwawienia z przewodu pokarmowego?

Krwawienie z przewodu pokarmowego przyczyny może mieć związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych bądź preparatów potasu doustnie. Dolne krwawienie z przewodu pokarmowego przyczyny ma związane z niedokrwieniem jelit, uchyłkami okrężnicy, rakiem jelita grubego, polipami dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także infekcyjnymi i nieinfekcyjnymi zapaleniami jelit.

Ladit 160x600

Diagnostyka jest oparta na stwierdzeniu objawów poprzez wykonanie szeregu badań, m.in. badania kału na krew utajoną.

Należy wykonać morfologię krwi obwodowej. Na podstawie wyników tego badania można określić objętość utraconej krwi. Chcąc zlokalizować i rozpoznać przyczynę krwawienia, trzeba wykonać badanie endoskopowe przewodu pokarmowego.

Jakie badanie może okazać się pomocne?

Gastroskopia służy do wykrycia krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Kolonoskopia jest wykonywana w przypadku podejrzenia wystąpienia krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Konieczne jest także wykonanie badania palcem przez odbyt.

Umożliwia to wykrycie żylaków odbytu, które są najczęstszą przyczyną żylaków odbytu. Jeżeli mimo wykonania powyższych badań nie uda się wykryć przyczyny za pomocą powyższych metod, trzeba wykonać enteroskopię, angiografię, scyntygrafię i endoskopię kapsułkową.

Jeżeli występuje ryzyko zgonu, trzeba zastosować skalę Forresta. Wykrycie przyczyny krwawienia z układu pokarmowego jest bardzo istotne, ponieważ tylko wtedy można rozpocząć skuteczne leczenie. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.