Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Krwiak  (łac. haematoma) jest lokalnym nagromadzeniem się krwi, które opuszcza uszkodzone naczynia krwionośne. Może występować w obrębie różnych struktur tkankowych.

Ladit 280x336

Tworzy się on w sytuacji, gdy wynaczyniona krew rozpycha i uciska tkanki, nie prowadząc do ich uszkodzenia, są pospolicie znanym zjawiskiem i w większości przypadków dość niegroźnym.

Ze względu na niewielki rozmiar, bardzo łatwo ulega resorpcji. Początkowo ma barwę czerwoną, następnie siną, brunatnożółtą, aby ostatecznie zniknąć bez śladu. Można wyróżnić różne rodzaje krwiaka, między innymi może pojawić się pod paznokciem, możemy wyróżnić również podokostnowy, w zależności od lokalizacji i charakteru zmian.

Krwiak okularowy jest zasinieniem skóry wokół oczu. Ten właśnie rodzaj  jest zaliczany do ran głowy, które powinny zostać opatrzone przez lekarza lub ratownika medycznego. W przypadku, gdy w wyniku urazu utworzy się krwiak okularowy, należy wezwać pogotowie. Zmianom w obrębie oczu mogą towarzyszyć wycieki płynu z ucha, albo nosa.

Należy wspomnieć także o krwiaku podokostnowym, który tworzy się w konsekwencji nagromadzenia krwi w przestrzeni podokostnowej.

 

Powstaje w wyniku przerwania ciągłości naczyń krwionośnych. Krwiak podokostnowy może powstawać wskutek urazu porodowego. Wówczas zwykle dotyczy sklepienia czaszki i z reguły występuje w obrębie kości skroniowej i ciemieniowej.

Ladit 160x600

W jego przebiegu dochodzi do ogniskowego obrzęku tkanek znajdujących się w obrębie czaszki. Do powstania krwiaka podokostnowego może dojść w przypadku porodu kleszczowego, albo w sytuacji, gdy konieczne jest zastosowanie próżnociągu.

Wykorzystanie jednego z dwóch wymienionych środków zwiększa ryzyko wystąpienia tego typu krwiaka. Krwiak podokostnowy jest ograniczony do obrębu jednej kości. Nie może się zdarzyć, aby przekroczył linie szwów strzałkowych. Może natomiast dojść do obustronnego wystąpienia krwiaka.

Podokostnowy może pojawić się do kilkunastu godzin po porodzie. Ustępuje w ciągu około kilku tygodni i wymaga obserwacji, ponieważ może spowodować żółtaczkę.

Krwiak podpaznokciowy jest najbardziej pospolitym krwiakiem, który powstaje pod płytką paznokcia. Do jego powstania dochodzi w wyniku stłuczenia płytki paznokciowej oraz uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, które pod nią przebiegają.

Może prowadzić do powikłania, którym jest zakażenie. Należy zdezynfekować płytkę paznokciową i przebić krwiaka, a następnie delikatnie wycisnąć krew. Chirurgiczne zdjęcie płytki paznokciowej jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy zabieg opisany wyżej nie powiedzie się.

W przypadku krwiaka podpaznokciowego bardzo ważne jest stosowanie profilaktyki przeciw tężcowi i antybiotyków.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • krwiak okularowy
  • krwiaki okularowe
  • krwiak okularowy przyczyny
  • krwiak okularowy leczenie
  • objaw okularowy

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.