Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Krwiomocz (łac. hematuria) jest chorobą polegającą na obecności erytrocytów w moczu w ilości przekraczającej 5 sztuk/?l.

Ladit 280x336

Krwiomocz występuje w formie mikrohematurii i makrohematurii. Mikrohematuria to krwiomocz, który może zostać stwierdzony wyłącznie podczas badań laboratoryjnych. Z kolei makrohematuria występuje wówczas, gdy czerwone zabarwienie jest dostrzegalne gołym okiem.

Należy do najważniejszych objawów budzących niepokój i skłaniających do przebadania się pod kątem chorób z dróg moczowych. Krwiomocz przyczyny może mieć nieznane, pomimo przeprowadzenia szeregu badań diagnostycznych. Wówczas ma charakter idiopatyczny.

Krwiomocz przyczyny może mieć również związane z chorobami, albo uwarunkowaniami genetycznymi. Wówczas mówi się o łagodnym rodzinnym krwiomoczu. Krwiomocz przyczyny może mieć związane z rozwijającymi się chorobami układu moczowego.

Schistosomiaza układu moczowego, kamica nerkowa i rak pęcherza moczowego oraz nerki może powodować krwawienie w moczu. Inne schorzenia związane z omawianą dolegliwością to napadowa nocna hemoglobinuria i kłębuszkowe zapalenie nerek oraz zapalenie pęcherza.

Krwiomocz może być spowodowany urazem.

 

Zarówno krwiomocz u mężczyzn, jak i u kobiet wymaga dokładnego rozpoznania. Postępowanie diagnostyczne ma na celu wykrycie źródła krwawienia. Objawy, które towarzyszą krwiomoczowi znacząco ułatwiają rozpoznanie przyczyny.

Ladit 160x600

Jeżeli współwystępują z nim symptomy świadczące o chorobach układu moczowego, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Kamica nerkowa jest chorobą, która polega na powstawaniu złogów w nerkach bądź drogach moczowych w rezultacie wytrącania się związków chemicznych z moczu.

Kamica moczowa częściej występuje u mężczyzn. Proces wytrącana się złogów najczęściej jest rezultatem nałożenia się szeregu czynników. Krwiomocz jest jednym z szeregu symptomów świadczących o wystąpieniu tej choroby.

Napadowa nocna hemoglobinuria jest bardzo rzadkim schorzeniem erytrocytów polegającym na braku czynników, które chronią przed ich rozpadem. Źródłem schorzenia jest defekt błony erytrocytu uniemożliwiający ochronę krwinki przed cytolizą oraz przy uczestnictwie dopełniacza.

Można wyróżnić trzy podtypy nocnej napadowej hemoglobinurii, a mianowicie prawidłowy i obniżony poziom cholinesterazy oraz niedobór cholinesterazy i błonowego inhibitora  MIRL. W przebiegu tej choroby krwiomocz jest widoczny tylko w nocy i rano.

Zapalenie pęcherza moczowego jest najczęstszym stanem zapalnym dróg moczowych. Z reguły jest spowodowany infekcją bakteryjną. Rozwija się w obrębie błony śluzowej pęcherza moczowego. Najczęstszym patogenem powodującym chorobę jest pałeczka okrężnicy, a także inne bakterie jelitowe.

W przebiegu tego schorzenia krwiomocz zwykle występuje w połączeniu z częstomoczem.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby weneryczne krwiomocz
  • defekt błony erytrocytu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.