Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie kurzej ślepoty polega na podaniu choremu doustnie, albo domięśniowo witaminy A. Poza tym leczenie kurzej ślepoty powinno uwzględniać suplementację witaminy A.

Ladit 280x336

Należy jednocześnie zmienić sposób odżywiania. W przypadku, gdy występuje kurza ślepota leczenie powinno zostać podjęte jak najszybciej, aby zapobiec trwałemu pogorszeniu wzroku.

Leczenie kurzej ślepoty rzadko kończy się całkowitym wyleczeniem.

Choroba jest postępującym i nieodwracalnym schorzeniem. Z kurzą ślepotą wiąże się ryzyko całkowitej utraty wzroku.

W przypadku, gdy występuje kurza ślepota leczenie może opierać się także na stosowaniu miejscowo działających leków nawilżających oko.

Diagnoza wymaga wykonania oftalmoskopii. Badanie dna oka nie jest jedynym przeprowadzanym w celach diagnostycznych.

Jeżeli jest podejrzewana kurza ślepota leczenie może zostać rozpoczęte dopiero po wykonaniu badania elektrofizjologicznego i badania pola widzenia zwanego perymetrią. Ich celem jest monitorowanie choroby.

Główną przyczyną wystąpienia kurzej ślepoty jest niedobór witaminy A.

Występuje on głównie u osób niedożywionych, cierpiących na zaburzenia odżywiania i wchłaniania.

Ladit 160x600

Na kurzą ślepotę są też narażeni alkoholicy. Schorzenie niekiedy współwystępuje z zaćmą i jaskrą. Choroba występuje w wyniku upośledzenia działania pręcików będących elementem siatkówki oka.

Pręciki zawierają czerwień wzrokową zwaną rodopsyną. Odpowiada ona za widzenie o zmroku. Uszkodzenie pręcików skutkuje zaburzeniem widzenia o zmierzchu.

Można wyróżnić wrodzoną postać kurzej ślepoty. Należy ona do objawów stacjonarnej wrodzonej ślepoty nocnej. Pod tym pojęciem należy rozumieć grupę schorzeń, które są uwarunkowane genetycznie i opierają się na zaburzeniu widzenia zmierzchowego od okresu niemowlęctwa. Przebieg choroby jest niepostępujący.

Ślepota zmierzchowa może być jednym z objawów dystrofii siatkówki o charakterze dziedzicznym.

Jedną z odmian dystrofii siatkówki jest barwnikowe zwyrodnienie siatkówki.

Barwnikowe zwyrodnienie siatkówki jest dziedziczną chorobą. Może być ona przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Zwyrodnienie może doprowadzić do utraty wzroku. Chory źle widzi w ciemnościach oraz posiada zawężone pole widzenia i słabą ostrość wzroku.

U niektórych pacjentów ostrość wzroku jest dość dobra, ale dochodzi do zawężenia pola widzenia. Choroba może zostać rozpoznana po badaniu dna oka i pola widzenia oraz po wykonaniu elektrofizjologii.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • jak leczyć kurza ślepotę

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.