Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kurza ślepota jest jednostką chorobową objawiającą się złym widzeniem po zmroku i nie leczona może doprowadzić do znacznego pogorszenia wzroku a nawet do całkowitej jego utraty.

Ladit 280x336

W schorzeniu tym pacjenci skażą się także na słabą widoczność w źle oświetlonych miejscach.

Ślepota zmierzchowa ( kurza ślepota) ? objawy i wady wzroku

Ostrzegawczym sygnałem do zbadania wzroku jest złe widzenie po zmierzchu, rozmywanie przedmiotów, nie ostry wzrok. Pogorszenie może też wystąpić po zmianie pomieszczenia z różnym naświetleniem ( przejście z jasnego do ciemnego). Z czasem może pojawić się też suchość w oku ? mała ilość łez, oczy stają się zaczerwienione.

Kurza ślepota ? przyczyny

Ślepota zmierzchowa, czyli kurza ślepota jest wadą wzroku za którą odpowiedzialne są pręciki, które w schorzeniu tym nie działają prawidłowo. W siatkówce oka znajdują się tzw pręciki, które są odpowiedzialne za percepcje kształtów i ruchu. W oku znajduje się około 100 milionów pręcików, w którym znajduje się barwnik odpowiedzialny za widzenie po zmierzchu ? rodopsyna. Gdy nie są one sprawne osobna dotknięta tą wadą znacznie gorzej widzi w ciemniejszych pomieszczeniach czy po zmierzchu.

Przyczyną może być także za mała ilość cynku lub witaminy A w organizmie.

Ladit 160x600

Wada ta może także mieć podłoże genetyczne i wówczas złe widzenie po zmierzchu występuje od niemowlęctwa i choroba ta nie postępuje. Kurza ślepota (zmierzchowa) może także być następstwem lub objawem innej choroby, np. dystrofia siatkówki (zwyrodnienie barwnikowe siatkówki), lub występuje u osób z jaskrą, zaćmą.

Gdy zauważymy niepokojące nas objawy powinniśmy udać się do okulisty. Specjalista wykona odpowiednie badania w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Badaniem takim jest oftalmoskopia ? badanie dna oka. Przeprowadza się także badania pola widzenia a także badania elektrofizjologiczne.

 Kurza ślepota ? profilaktyka i leczenie

Powodem tej choroby często jest brak witaminy A w naszej diecie lub za mała jej ilość, dlatego należy spożywać dużo produktów zawierających tą witaminę. Bogate w witaminę A są mleko i jego przetwory (sery, jogurty), a także jaja i ryby. Duża ilość jest także w warzywach ? marchewce, brokułach czy szpinaku.

Witaminę A można przyjmować także domięśniowo lub doustnie. Zalecane są także nawilżające krople do oczu. Kurza ślepota jest chorobą rozwijającą się i nieodwracalną i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku więc nie można lekceważyć nawet najdrobniejszych objawów. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.