Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kwashiorkor jest chorobą, która najczęściej dotyka dzieci w ubogich krajach.

Ladit 280x336

Choroba Kwashiorkor jest powodowana niedoborem ilościowym i jakościowym pożywienia, a dokładniej mówiąc białka, witamin i pierwiastków śladowych. Niedobory żywieniowe powodują zaburzenia syntezy enzymów.

Z kolei niedostateczna podaż aminokwasów powoduje zmianę funkcji, a następnie także struktury narządów wewnętrznych. Kwashiorkor wiąże się z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej oraz układu odpornościowego.

Dochodzi wówczas do zakażeń i rozwoju rzadkich schorzeń, np. do raka wodnego. Osoba cierpiąca na kwashiorkor jest słaba i apatyczna. Można zaobserwować zaniki tkanki tłuszczowej i mięśni, które mogą być maskowane obrzękami, np. brzucha.

Kwashiorkor powoduje powiększenie ślinianek i hipogonadyzm oraz ginekomastię.

Diagnostyka kwashiorkoru polega na wykonaniu badań laboratoryjnych, które wykazują przewodnienie hipotoniczne, hipolipidemię, a także niedobór mikroelementów i makroelementów.

Badania laboratoryjne mogą wykazać także niedokrwistość oraz niewydolność zewnątrzwydzielniczą i wewnątrzwydzielniczą trzustki. Rozpoznanie na podstawie wywiadu oraz przedstawionych zmian zwykle nie sprawia trudności.

Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do śmierci chorego.

Należy stopniowo wyrównywać stwierdzone niedobory oraz ostrożnie rozszerzać dietę. Powikłania kwashiorkoru są związane ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka wodnego.

Ladit 160x600

Pod pojęciem raka wodnego należy rozumieć bakteryjne zapalenie śluzówek jamy ustnej mające charakter zgorzelinowy. Rak wodny prowadzi do zniszczenia policzka oraz jamy ustnej. Występuje w przypadkach znacznego niedożywienia.

Proces zgorzelinowo-martwiczy, który rozwija się w wyniku niedożywienia prowadzi do zniszczenia rozległych obszarów tkanek policzków, jamy ustnej, dziąseł, a także warg. Wyjątkową postacią jest rak wodny występujący u noworodków.

U dzieci, które urodziły się przedwcześnie może wystąpić rak wodny spowodowany przez bakterie Pseudomonas. W pierwszej fazie rozwoju choroby występują objawy zapalenia błony śluzowej policzków oraz dziąseł.

Choroba kwashiorkor bardzo często występuje w towarzystwie niedokrwistości, zwanej także anemią.

 

Anemia obejmuje zespół objawów chorobowych, które polegają na stwierdzeniu wystąpienia wartości hemoglobiny poniżej normy, a także mniejszej ilości czerwonych krwinek zwanych też erytrocytami.

Objawia się bladością powłok skórnych, szybkim męczeniem się organizmu oraz ogólnym osłabieniem chorego.

Anemia z reguły rozwija się w wyniku niedoboru żelaza i jest skutkiem niewłaściwej diety.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • kwashiorkor

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.