Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kwasica ketonowa jest znana także jako kwasica cukrzycowa. Jest stanem, w którym organizm spala tłuszcz zamiast glukozy, chcąc uzyskać energię.

Lekka kwasica ketonowa występuje przy długotrwałym stosowaniu diety wysokobiałkowej nastawionej na maksymalną redukcję węglowodanów z jadłospisu.

Do spalania tłuszczów dochodzi przy niedoborze lub braku insuliny. Cukier krąży we krwi, ale nie może być przejęty przez komórki, w celu produkcji energii.

Zmniejszenie stężenia insuliny powoduje wzrost stężenia adrenaliny i glukagonu. W rezultacie, w wątrobie odbywa się proces glukogeogenezy i zwiększa się lipoliza z produkcją ketonów.

Glukoza jest usuwana z moczem i dochodzi do odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych. Nieleczona kwasica ketonowa prowadzi do śpiączki i jest stanem zagrożenia życia. Kwasica ketonowa może wystąpić w przebiegu cukrzycy, bez względu na typ, niemniej jej ryzyko jest większe w przypadku cukrzycy typu I.

Cukrzycowa kwasica ketonowa występuje głównie u ludzi młodych.

 

Cukrzycowa kwasica ketonowa prowadzi do śmierci głównie u osób w podeszłym wieku. Cukrzycowa kwasica ketonowa nie jest jedyną postacią kwasicy. Można wyróżnić także inne odmiany, do których należy między innymi alkoholowa kwasica ketonowa.

Kwasica ketonowa może być też spowodowana głodem i być wynikiem biegunki, wymiotów lub niedożywienia. Wśród czynników wywołujących kwasicę ketonową wymienia się zakażenia bakteryjne i wirusowe, ostre choroby sercowo-naczyniowe, ciąże i zapalenie trzustki.

Zażywanie leków, które osłabiają wydzielanie insuliny (np. steroidy, sulfonamidy) jest czynnikiem ryzyka. U osób leczonych na cukrzycę kwasica ketonowa pojawia się w rezultacie błędów w insulinoterapii oraz w terapii doustnymi środkami przeciwcukrzycowymi.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą doprowadzić do kwasicy ketonowej. Są to stany nadmiaru hormonów, które osłabiają wpływ insuliny. Do ich grona należą hormony tarczycy, glukagon, kortyzol i katecholaminy. Kwasica ketonowa jest diagnozowana w oparciu o proste badanie moczu oraz inne badania laboratoryjne, które pozwalają na stwierdzenie hiperglikemii, glikozurii i ketonurii, zaburzeń elektrolitowych, luki anionowej i kwasicy metabolicznej.

Kwasicy ketonowej towarzyszy utrata łaknienia, wymioty i nudności oraz bóle brzucha. Pojawia się zapach ust mający charakter zapachu acetonu. Występuje odwodnienie, osłabienie i senność. Kwasicy ketonowej towarzyszą zaburzenia świadomości, wysypka na ciele, a także ból w klatce piersiowej.

W przypadku stwierdzenia kwasicy ketonowej konieczne jest wyrównanie zaburzeń kwasowo-zasadowych i uzupełnienie niedoborów wodno-elektrolitowych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • ketokwasica alkoholowa prowadzi do zgon
  • kwasoca cukrowa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.