Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Kwasica ketonowa jest znana także jako kwasica cukrzycowa. Jest stanem, w którym organizm spala tłuszcz zamiast glukozy, chcąc uzyskać energię.

Ladit 280x336

Lekka kwasica ketonowa występuje przy długotrwałym stosowaniu diety wysokobiałkowej nastawionej na maksymalną redukcję węglowodanów z jadłospisu.

Do spalania tłuszczów dochodzi przy niedoborze lub braku insuliny. Cukier krąży we krwi, ale nie może być przejęty przez komórki, w celu produkcji energii.

Zmniejszenie stężenia insuliny powoduje wzrost stężenia adrenaliny i glukagonu. W rezultacie, w wątrobie odbywa się proces glukogeogenezy i zwiększa się lipoliza z produkcją ketonów.

Glukoza jest usuwana z moczem i dochodzi do odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych. Nieleczona kwasica ketonowa prowadzi do śpiączki i jest stanem zagrożenia życia. Kwasica ketonowa może wystąpić w przebiegu cukrzycy, bez względu na typ, niemniej jej ryzyko jest większe w przypadku cukrzycy typu I.

Cukrzycowa kwasica ketonowa występuje głównie u ludzi młodych.

 

Cukrzycowa kwasica ketonowa prowadzi do śmierci głównie u osób w podeszłym wieku. Cukrzycowa kwasica ketonowa nie jest jedyną postacią kwasicy. Można wyróżnić także inne odmiany, do których należy między innymi alkoholowa kwasica ketonowa.

Ladit 160x600

Kwasica ketonowa może być też spowodowana głodem i być wynikiem biegunki, wymiotów lub niedożywienia. Wśród czynników wywołujących kwasicę ketonową wymienia się zakażenia bakteryjne i wirusowe, ostre choroby sercowo-naczyniowe, ciąże i zapalenie trzustki.

Zażywanie leków, które osłabiają wydzielanie insuliny (np. steroidy, sulfonamidy) jest czynnikiem ryzyka. U osób leczonych na cukrzycę kwasica ketonowa pojawia się w rezultacie błędów w insulinoterapii oraz w terapii doustnymi środkami przeciwcukrzycowymi.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą doprowadzić do kwasicy ketonowej. Są to stany nadmiaru hormonów, które osłabiają wpływ insuliny. Do ich grona należą hormony tarczycy, glukagon, kortyzol i katecholaminy. Kwasica ketonowa jest diagnozowana w oparciu o proste badanie moczu oraz inne badania laboratoryjne, które pozwalają na stwierdzenie hiperglikemii, glikozurii i ketonurii, zaburzeń elektrolitowych, luki anionowej i kwasicy metabolicznej.

Kwasicy ketonowej towarzyszy utrata łaknienia, wymioty i nudności oraz bóle brzucha. Pojawia się zapach ust mający charakter zapachu acetonu. Występuje odwodnienie, osłabienie i senność. Kwasicy ketonowej towarzyszą zaburzenia świadomości, wysypka na ciele, a także ból w klatce piersiowej.

W przypadku stwierdzenia kwasicy ketonowej konieczne jest wyrównanie zaburzeń kwasowo-zasadowych i uzupełnienie niedoborów wodno-elektrolitowych.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • kwasica alkoxholowa

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.