Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Dopiero po zdiagnozowaniu, że choroba, na którą cierpi pacjent to lamblioza, leczenie może być rozpoczęte. Rozpoznanie jest stawiane w oparciu o badanie kału, w którym stwierdza się obecność cysty.

Ladit 280x336

W okresie ostrym jest ich dużo i wówczas leczenie lambliozy może być rozpoczęte szybko, bo jest pewność postawienia właściwej diagnozy. Nieco inaczej jest w okresie przewlekłym, ponieważ pojedyncze badanie może nie przynieść efektów.

Jest to spowodowane tym, że cysty są wydalane okresowo w różnych ilościach. Zanim rozpocznie się leczenie lambliozy konieczne jest wykonanie większej ilości badań. Diagnoza może być postawiona także na podstawie testów na antygeny lamblii oraz testów immunofluorescencji.

Leczenie lambliozy powinno objąć nie tylko osoby chore, u których występują symptomy, ale także u nosicieli bezobjawowych, u których zostały wykryte pasożyty. W przypadku choroby, takiej jak lamblioza, leczenie może być skuteczne tylko wtedy, gdy zapobiegnie się rozprzestrzenieniu infekcji.

Niemniej jednak, jeśli u kobiety w ciąży zostanie wykryta lamblioza, leczenie nie jest podejmowane. Podobnie jest w przypadku kobiet karmiących piersią, co wynika z działań ubocznych leków. Terapia polega na stosowaniu tinidazolu lub metronidazolu. Inne skuteczne środki farmaceutyczne to paromomycyna oraz albendazol. W przypadku choroby, jaką jest lamblioza leczenie naturalne nie jest zalecane, ze względu na wzrost ryzyka powikłań.

Ladit 160x600

Terapia zaplanowana przez lekarza jest skuteczna i pewna w przeciwieństwie do metod medycyny alternatywnej.

 

Głównym powikłaniem choroby jest tworzenie się ziarniniaków, które następnie osadzają się w wątrobie. Dochodzi do tego w ten sposób, że monocyty wchłaniające zarazki mogą zostać otoczone przez limfocyty, które razem z nimi tworzą tak zwane ziarniniaki.

Choroba prowadzi także do powikłań autoimmunologicznych. Infekcja nie powinna być zatem lekceważona. Poza tym ze względu na ryzyko niedożywienia prowadzącego do upośledzenia rozwoju fizycznego szczególnie groźna jest lamblioza u dzieci. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej.

Tynidazol jest najczęściej stosowanym środkiem farmaceutycznym w leczeniu lambliozy. Lek jest zwany także tinidazolem oraz charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwpasożytniczym.

Środek farmaceutyczny, o którym mowa uszkadza strukturę DNA, albo hamuje jego syntezę w komórkach zarazków chorobotwórczych. Tynidazol jest stosowany także w leczeniu rzęsistkowicy oraz chorób spowodowanych przez drobnoustroje należące do rodzaju Entamoeba histolytica.

Ma podobne działanie do metronidazolu, dlatego leki te bardzo często są stosowane zamiennie, szczególnie w przypadkach, gdy metronidazol nie jest tolerowany przez organizm chorego.

Tynidazol jest stosowany także w leczeniu licznych zakażeń bakteryjnych, w tym między innymi zakażenia Helicobacter pylori. Dawka leku jest ustalana indywidualnie przez lekarza oraz zależy od typu infekcji oraz od masy ciała. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.