Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Z reguły lamblioza u dzieci objawy ma niewidoczne. Bezobjawowy przebieg choroby zdarza się bardzo często. Niemniej zakażenie może mieć też ostry przebieg.

Ladit 280x336

W takim przypadku objawy lambliozy utrzymują się najdłużej trzy tygodnie. Zwykle ustępują po siedmiu dniach. Ich nasilenie i częstotliwość występowania są zależne od wieku chorego oraz stanu wydolności układu odpornościowego.

Niemałe znaczenie na objawy lambliozy ma też rodzaj szczepu lambii. Objawy lambliozy u dorosłych zwykle są związane z występowaniem nudności, brakiem apetytu i gwałtownymi, wodnistymi i sfermentowanymi stolcami.

U dorosłych lamblioza objawy może mieć też związane z gazami i niewielką gorączką, wzdęciami i kurczowymi bólami brzucha. Towarzyszą temu bezsenność, bóle głowy i zmęczenie. U niektórych osób reakcje uczuleniowe w formie wysypki i stanu podgorączkowego są symptomem, jakim objawia się lamblioza.

Objawy u dzieci mają postać głównie wodnistej biegunki, ponieważ pierwotniaki zaburzają trawienie tłuszczów i węglowodanów. Biegunki są groźnym symptomem, jakim jest sygnalizowana lamblioza. Objawy tego typu prowadzą do utraty białka i witamin, co w konsekwencji może skutkować niedożywieniem.

Do zarażenia się ogoniastkiem jelitowym dochodzi w wyniku spożycia pokarmu, albo wody, które zostały skażone ludzkim kałem.

 

Pasożyt kolonizuje środkowy odcinek przewodu pokarmowego, a zatem dwunastnicę oraz jelito czcze. Ogoniastek jelitowy przyczepia się do ścianki jelita, a następnie intensywnie się mnoży.

Ladit 160x600

Dochodzi do przeobrażenia się go w bardzo odporne cysty, które są następnie wydalane z kałem. Przeżywają około trzech tygodni w wodzie z rzeki lub jeziora oraz w wilgotnym kale. Do zakażenia pierwotniakiem dochodzi dopiero w wyniku połknięcia cyst.

Należy dodać, że lamblioza wywoływana przez ogoniastka jelitowego należy do tak zwanych chorób brudnych rąk. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej oraz higieny żywienia jest skuteczną profilaktyką przeciw temu schorzeniu. W nazewnictwie medycznym choroba nosi nazwę gardiozy. Nazwa lamblioza wywodzi się od nazwy gatunkowej lamblia i jest uważana za błędną.

Rozpoznanie choroby odbywa się nie na podstawie objawów, ale w oparciu o badania kału. Dopiero po stwierdzeniu obecności cyst w badaniu kału można postawić prawidłową diagnozę.

W okresie ostrym jest ich bardzo dużo. Wówczas rozpoznanie choroby nie nastręcza trudności i wystarczy wykonanie jednego badania kału, aby postawić ostateczną diagnozę. W przypadku przewlekłego zakażenia z reguły konieczne jest wykonanie serii dodatkowych badań, których wyniki potwierdzą wystąpienie zakażenia.

Wynika to z tego, że w kale nie znajduje się wystarczająco dużo cyst. Wówczas zwykle zaleca się przeprowadzanie testów na antygeny lamblii.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • Lamblioza Objawy U Dorosłych

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.