Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Lawenda może i nie wygląda zniewalająco ale przepięknie pachnie.  Już od stuleci olejek lawendowy wykorzystywany był do wykonywania mydełek, saszetek zapachowych oraz perfum.

Ladit 280x336

Lawenda naturalna działa bardzo pozytywnie jeśli cierpimy na bezsenność. Naukowcy dowiedli również iż lawenda naturalna ( jej olejki) odgrywają niebagatelną rolę podczas leczenia objawów nowotworowych.

Lawenda naturalna jest wieloletnim krzewem o strzelistych kwiatostanach złożonych z purpurowych albo jasnoniebieskich kwiatów. Suszone kwiaty lawendy naturalnej mogą być zaszywane w torebkach i wkładane pod poduszkę dla przywrócenia kojącego snu (lawenda również bardzo często stosowana jest do odstraszania moli). Lawendowy naturalny aromat pochodzi od unoszących się w powietrzu cząsteczek estrów linalolu są to olejki które stymulują nerw węchowy w mózgu i działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy.

Zapach lawendy naturalnej może równie skutecznie wpłynąć na spokojny wypoczynek, jak silniejsze (i potencjalnie uzależniające) leki nasenne.

Ladit 160x600

Lawenda zaliczana jest do ziół, po jakie należy sięgnąć wówczas, gdy odczuwamy lęk albo napięcie bądź też cierpimy na bezsenność.

Olejek lawendowy dodany do kominka do aromaterapii lub dyfuzora, by jego zapach rozszedł się w całym pomieszczeniu- bardzo szybko zobaczysz jak przyjemny jest to zapach. Wystarczy dodać 4 krople olejku lawendowego do miseczki z parującą wodą i już możemy się cieszyć cudownym aromatem.

Olejek lawendowy dodany do kąpieli lub garść suszonych kwiatów lawendy wrzuconych do wanny świetnie relaksuje. Lawendowych olejków używa się również do masaży.

Lawenda może być pomocna na:

  • ból głowy -  wystarczy wmasować olejek w skroń (dopóki nie przyniesie nam to ulgi)
  • ból brzucha - wystarczy zalać czubatą łyżeczkę kwiatów lawendy filiżanką wrzątku i parz przez około 10 minut zaparzać (przecedzić i pić ciepły napar).
  • infekcje bakteryjne - nawilżoną szmatkę wystarczy przyłożyć do rany
  • wiatry
  • wszawicę
  • łupież
  • tłustą skórę
  • owady - suszoną lawendę wystarczy zawiesić w szafie odstraszy skutecznie mole i inne owady