Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Psychoterapia jest głównym sposobem na leczenie lęku. Niekiedy leczenie lęku opiera się głównie na stosowaniu środków uspokajających. Jest to leczenie lęku o charakterze doraźnym i objawowym, a nie przyczynowym.

Ladit 280x336

Oznacza to, że nie likwiduje istoty problemu. Znacznie bardziej skuteczne są techniki psychoterapeutyczne, które umożliwiają osobie cierpiącej na zaburzenia lękowe zrozumieć przyczynę powstawania lęku oraz zapobiegać jego napadom.

Psychoterapia obejmuje metody leczenia oddziaływaniami psychologicznymi, stosowane nie tylko w przypadku, gdy problemem jest lęk. Leczenie za pomocą technik psychoterapeutycznych jest także wykorzystywane w przebiegu innych chorób powstałych na tle psychicznym.

Psychoterapia uczy tego, jak pokonać lęk. Leczenie nerwic jest za jej pomocą znacznie bardziej efektywne. Stosuje się ją także w terapii chorób psychosomatycznych, uzależnień i zaburzeń osobowości. Przynosi dobre rezultaty w leczeniu psychoz endogennych, w tym szczególnie schizofrenii.

Metody psychoterapeutyczny to między innymi trening autogenny, hipnoza i psychodrama. Trening autogenny pomaga pokonać lęk. Leczenie za jego pomocą polega na rozluźnianiu poszczególnych mięśni ciała, prowadzącemu do pozbycia się napięcia psychicznego.

Ladit 160x600

Stosuje się go także w leczeniu nerwic, zaburzeń psychosomatycznych i bezsenności.

 

Jedną z metod wspomnianych wyżej jest też hipnoza, o której warto wspomnieć. Hipnoza jest wykorzystywana w hipnoterapii i psychologii klinicznej. Służy do leczenia zaburzeń nerwicowych i lękowych. Pomaga zmniejszyć ból i wspiera terapię niektórych uzależnień.

Warto wspomnieć jeszcze o autohipnozie. Autohipnoza jest stanem bardzo zbliżonym do hipnozy, ale uzyskiwanym przez indukcję samego zainteresowanego. Odbywa się zatem bez udziału hipnotyzera. Stan jest zbliżony do medytacji. Należy dodać, że osoby o szczególnie dużej podatności na hipnozę i autohipnozę powinny unikać wykonywania zawodów, w których wykonywane czynności są monotoniczne i stwarzają ryzyko popadnięcia w trans. Według statystyk, autohipnoza należy do przyczyn wypadków komunikacyjnych.

Osoby, które wykorzystują hipnozę do celów terapeutycznych muszą postępować według pewnych zasad, które są gwarancją bezpieczeństwa dla osoby, poddającej się leczeniu za pomocą hipnozy.

Hipnotyzera obowiązuje tajemnica lekarska, dlatego nie wolno wykorzystywać hipnozy wtedy, gdy informacje uzyskane od pacjenta mogłyby doprowadzić do ujawnienia tajemnic o charakterze osobistym, które zagrażałyby jego pozycji społecznej, albo jego zdrowiu.

W hipnozie osoba hipnotyzowana nie wykona niczego wbrew swojej woli. Nie oznacza to jednak, że hipnotyzer może próbować tego typu sugestii. Terapia może być przeprowadzona tylko przez osobę, która posiada odpowiednie wykształcenie w tym kierunku. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.