Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy lęku mają charakter somatyczny, czyli innymi słowy cielesny. Najbardziej popularne objawy lęku to pocenie się i drżenie dłoni. Inne objawy lęku to tężenie mięśni oraz objawy napięciowe ze strony obręczy barkowej i kręgosłupa.

Ladit 280x336

Świąd skóry, bóle brzucha i zawroty głowy to kolejne symptomy, jakimi jest sygnalizowany lęk. Objawy mogą być związane także z odczuwaniem mrowienia i bólem serca. Najczęściej występuje kołatanie serca, któremu mogą towarzyszyć zakłócenia oddychania, jeżeli pojawia się bardzo silny lęk.

Objawy z reguły wiążą się także z problemami gastrycznymi. Może dojść do biegunki i nudności. Należy dodać, że lęk objawy miewa też związane z łzawieniem oczu, moczeniem się i omdleniami, choć są to rzadko występujące symptomy.

Lęk może sam w sobie być objawem, na przykład w przypadku zaburzeń nerwicowych, takich jak fobie. Głównym symptomem fobii jest bowiem uporczywy lęk przed pewnymi sytuacjami, przedmiotami bądź zjawiskami.

Fobia jest związana z unikaniem obiektów, będących źródłem lęku, które jednocześnie utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Fobie są wywoływane pewnymi sytuacjami, albo obiektami zewnętrznymi, które obiektywnie nie powinny powodować reakcji lękowej.

Ladit 160x600

Fobia jest zatem związana z przesadnymi reakcjami niepokoju i strachu.

 

Osoba cierpiąca na fobię jest świadoma, że jej lęk w danej sytuacji ma irracjonalny charakter. Według klasyfikacji zaburzeń psychicznych fobie należy podzielić na specyficzne i sytuacyjne. Do fobii specyficznych należą lęki przed zwierzętami, obiektami, krwią i zranieniem, sytuacjami społecznymi, chorobami i śmiercią.

Z kolei fobie sytuacyjne charakteryzują się tym, że osoba cierpiąca na nie odczuwa lęk związany z wykonaniem zawstydzającej czynności na oczach ludzi. Poczucie lęku może pojawiać się już na samą myśl o  braku kontroli nad własnym zachowaniem.

Fobia jest związana z występowaniem pewnych objawów psychosomatycznych, między innymi z przyśpieszeniem akcji serca, odczuwaniem suchości w ustach i nadmierną potliwością. Lęk fobiczny może współistnieć z epizodami depresji oraz wywołać stan przedzawałowy, zatrzymanie akcji serca czy gwałtowny spadek lub wzrost ciśnienia.

W skrajnych przypadkach lęk fobiczny wywołuje zatrzymanie akcji serca i stan przedzawałowy. Fobie są uleczalne, co jest możliwe dzięki psychoterapii. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.