Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

U osób, u których został zdiagnozowany lęk wysokości leczenie jest zalecane. Wiąże się to z tym, że niekiedy stopień nasilenia objawów jest na tyle duży, że zagraża zdrowiu.

Ladit 280x336

Leczenie lęku wysokości można podjąć samodzielnie, jeżeli symptomy nie są  groźne. Należy jednak dodać, że leczenie lęku wysokości jest czasochłonne i długotrwałe.
Leczenie lęku wysokości warto rozpocząć od uświadomienia sobie, że próba bagatelizowania lęku wysokości nie pomoże pozbyć się problemu.

O niepokoju towarzyszącym na dużych wysokościach warto porozmawiać z najbliższymi. U osób, u których został rozpoznany lęk wysokości leczenie jest ukierunkowane na poznaniu jego źródła. Dopiero wtedy można uporać się z nieuzasadnionym strachem.

W przypadku fobii, takiej jak lęk wysokości leczenie jest najbardziej skuteczne, jeżeli stosuje się tak zwaną metodę małych kroków.

 

Polega na konsekwentnym pokonywaniu kolejnych barier. Osoba cierpiąca na tę fobię powinna podejmować próbę zwalczania leu w momencie jego pojawienia się,  także przełamywanie lęku za pomocą ćwiczeń, które zakładają systematyczne oswajanie się z wysokością. Jeżeli działania podejmowane samodzielnie nie przynoszą skutków, to warto rozważyć złożenie wizyty w gabinecie psychologa.

Ladit 160x600

Psychoterapia jest zbiorem technik, które leczą, albo pomagają leczyć różne schorzenia i inne problemy o podłożu psychologicznym, w tym między innymi lęk wysokości. Łączy je to, że w przeciwieństwie do leczenia czysto medycznego, dużą rolę odgrywa kontakt międzyludzki. Nowoczesna psychoterapia ukształtowała się w formie integralnej części psychoanalizy.

Obecnie jest też zaadaptowana i rozwijana również przez  inne gałęzie psychologii, między innymi przez psychologię poznawczą. Psychoterapia w wąskim znaczeniu jest metodą w leczeniu zaburzeń nerwicowych, lękowych oraz zaburzeń osobowości. Cele psychoterapii są skupione na zmianie zachowań i postaw pacjenta, a także na rozwoju jego umiejętności emocjonalnych.

Wpływa na podniesienie poziomu samokontroli. Pacjent uczy się radzić sobie z lękami i stresem. Podnosi się jego samoocena. Łatwiej komunikuje się z otoczeniem. Zwiększa się także motywacja do działania.

Terapia behawioralna polega na tym, że pacjent uświadamia sobie mechanizmy powstawania nieprawidłowych nawyków. W przypadku lęku wysokości jest to odczuwanie przesadnej obawy przed upadkiem. Psychoterapeuta proponuje mu określone procedury terapeutyczne, a także wyjaśnia mechanizm ich funkcjonowania.

Psychoterapeuta powinien ustalić kontakt terapeutyczny i cel terapii wspólnie z pacjentem. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.