Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Lęk wysokości jest choroba uniemożliwiającą przebywanie na dużych wysokościach. Lęk wysokości przejawia się obawą przed tym, że chory spadnie z wysokości i dozna poważnego urazu nie pojawia się podczas oglądania zdjęć, filmów czy grania w gry komputerowe, których akcja toczy się na dużych wysokościach.

Ladit 280x336

Lęk wysokości jest zdaniem wielu lekarzy wrodzony. Potwierdzeniem tego są badania polegające na obserwowaniu reakcji małych dzieci podczas raczkowania po przezroczystej powierzchni, pod jaką znajduje się przepaść.

Strach i lęk wysokości jest wrodzony, ale z czasem człowiek uczy się skutecznie z nim walczyć. Takie jest zdanie części naukowców. Zdaniem behawiorystów strach i lęk wysokości mają charakter nabyty. Człowiek uczy się bać wysokości, w oparciu o doświadczenia związane z przebywaniem na dużych wysokościach.

Strach i lęk wysokości może jednak nie być związany z ludzką psychiką.

 

Pojawiły się hipotezy związane z tym, że aktywuje się on w wyniku braku równowagi między wrażeniami dostarczanymi przez ucho środkowe, a tymi za które odpowiada wzrok.

Ladit 160x600

Widzenie umożliwia rozróżnianie światła od ciemności, ocenę kierunku padania światła, a także rozpoznawanie kształtów. Wzrok umożliwia też między innymi tak zwane widzenie stereoskopowe, czyli ocenę odległości położenia obiektów od oka. Bodźce odbierane przez wzrok są przetwarzane do dalszych obszarów układu nerwowego, gdzie są analizowane.

Ucho środkowe jest niewielką przestrzenią w czaszce wypełnioną powietrzem i wchodzącą w skład ucha. Zadaniem ucha środkowego jest mechaniczne wzmocnienie oraz doprowadzenie fal dźwiękowych do ucha wewnętrznego. Ucho środkowe składa się z błony bębenkowej, jamy bębenkowej z trzema kostkami słuchowymi i trąbki Eustachiusza ta część ucha w dużej mierze odpowiada za zmysł równowagi.

Umożliwia on czucie położenia w przestrzeni. W uchu wewnętrznym znajdują się dwa narządy otolitowe, w tym między innymi woreczek i łagiewka, a także trzy kanały półkoliste. W każdym narządzie otolitowym znajduje się tak zwana plamka, która pełni rolę struktury czuciowej.

Plamka jest złożona z nabłonka i włoskowatych komórek czuciowych oraz z błony. W niej są umieszczone elementy otolitowe. Zdaniem niektórych naukowców lęk wysokości może mieć związek z zaburzeniami równowagi.

Zaburzenia równowagi są powodowane najczęściej uszkodzeniem błony bębenkowej, zapaleniem błędnika, albo wędrującymi otolitami. Rzadsze schorzenia powodujące zaburzenia równowagi to nerwiak nerwu słuchowego i choroba Meniere'a. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.