Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Lęk (łac. pavor) jest jednym z negatywnych stanów emocjonalnych wywoływanym przeczuciem niebezpieczeństwa grożącego organizmowi. Lęk przyjmuje postać skrępowania, niepokoju i uczucia napięcia.

Ladit 280x336

Lęk bywa mylnie utożsamiany ze strachem, niemniej jednak w przeciwieństwie do niego jest procesem wewnętrznym i nie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem. Należy do naturalnych odczuć, chyba że stale dominuje w zachowaniu człowieka, prowadząc do zaburzeń.

Osoby, które nie wiedzą jak oswoić lęk, powinny skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Umiejętnie przeprowadzona terapia uczy jak pokonać lęk. Osoba, która dobrze wie jak pokonać lęk, może uniknąć napadów lękowych i nieokreślonego niepokoju, które wpływają destrukcyjnie na dobre samopoczucie, a także relacje z innymi i postrzeganie samego siebie.

Istnieje wiele sposobów na to, jak pokonać lęk. Każdy może wypracować swoją indywidualną metodę, jeżeli pozna jego źródło oraz zrozumie przyczynę i mechanizm jego występowania. Spotyka się różne formy lęku, jedną z nich jest lęk przed związkiem. Stany lękowe określa się także mianem fobii.

Niepokój jest podobnie jak lęk stanem emocjonalnym. Niepokój charakteryzuje się jednak poczuciem braku bezpieczeństwa i jest pewną formą dyskomfortu. W języku potocznym jest często utożsamiany ze słowem lęk, niemniej jednak są to dwa różne pojęcia.

Ladit 160x600

Niepokój różni się od leku tym, że nie występują przy nim żadne zmiany fizjologiczne.

 

Niepokój pozostaje tylko w sferze psychologicznej, nie powodując objawów somatycznych. Z kolei lękowi zawsze towarzyszą symptomy cielesne, z reguły pocenie się, uczucie duszności czy też przyspieszony puls.

Z lękiem często bywa utożsamiany także strach. Strach jest cechą pierwotną człowieka, który wynika z instynktu przetrwania. Strach jest stanem silnego emocjonalnego napięcia, jaki pojawia się w sytuacjach zagrożenia realnego.

Stanowi naturalną reakcję organizmu. Może objawiać się jako odruch silnego napięcia mięśni, prowadzący do ucieczki lub walki. Strach jest spowodowany umiejętnością zapamiętywania i kojarzenia podobnych sytuacji. W przypadku ludzi wiąże się także ze zdolnością do abstrakcyjnego myślenia.

Strach jest nierozerwalnie związany z przyszłością. Zdarzenia, które już się wydarzyły są odczuwane przez człowieka w inny sposób, na przykład jako żal po stracie czegoś, a zdarzenia, które się dzieją są źródłem cierpienia. Człowiek zwykle boi się straty lub bólu, który może nadejść.

Strach nie zawsze ma negatywne konsekwencje. Należy go także rozpatrywać w pozytywnym aspekcie. Jego rezultatem może być ochrona człowieka lub jego interesów. Negatywny wpływ strachu jest widoczny w sytuacjach, gdy powstrzymuje człowieka przed konsekwentnym dążeniem do celu.

W przypadku strachu, obiekt jest racjonalny, zaś w przypadku lęku nie. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.