Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leniwe oko jest dolegliwością dotyczącą głównie dzieci między pierwszym i szóstym rokiem życia.

Ladit 280x336

Leniwe oko jest dolegliwością, której przyczyny nie są do końca znane.

Leniwe oko może być spowodowane urazem, chorobą, albo infekcją. Wśród chorób powodujących leniwe oko u dorosłych i dzieci należy wymienić zaćmę, astygmatyzm, zez i anisometropię.

Leniwe oko u dorosłych może spowodować utratę zdolności widzenia w chorym oku. Leniwe oko u dorosłych dowiaduje się przypadkowo o schorzeniu.

U pacjentów cierpiących na zeza amblyopia może objawiać się podwójnych widzeniem. Z kolei, jeżeli leniwe oko charakteryzuje się nadwzrocznością, niedowidzeniem lub nieprzezroczystością światła, które pada na soczewkę.

Leniwe oko u dorosłych polega na tym, że oko objęte zmianami chorobowymi traci zdolność ruchu, akomodacji i widzenia przestrzennego.

 

Poza tym, nie reaguje na kontrast. W przypadku, gdy zmiany chorobowe są już mocno zaawansowane, dochodzi do braku ostrości widzenia, dużej wrażliwości na ruch oraz zaburzeń widzenia.

Amblyopia jest rozpoznawana w czasie badania wzroku. Rozpoznanie opiera się na ocenie ostrości wzroku, ruchomości i zdolności widzenia w obu oczach. Zmiany chorobowe można zniwelować poprzez wzmocnienie mięśni gałki ocznej.

Ladit 160x600

Należy stosować nie tylko ćwiczenia wzmacniające mięśnie gałki ocznej, ale również ćwiczenia relaksacyjne, które poprawiają współpracę między dwoma półkulami mózgu. Ćwiczenia powinny
być wykonywane w ten sposób, aby nie doszło do przeforsowania oka.

Efekty leczenia są najlepsze u dzieci, które nie ukończył piątego roku życia.

Amblyopia powstająca w wieku dziecięcym charakteryzuje się tym, że mózg hamuje przepływ informacji z chorego oka. Oko posiada prawidłową budowę, lecz mózg nie odbiera od niego wzrokowych informacji. Występuje niedowidzenie wynikające z zeza lub wrodzonej wady refrakcji.

Do wyleczenia amblyopii stosuje się specjalne plastry, które nakleja się na zdrowe oko, w celu wymuszenia włączenia leniwego oka w proces widzenia. Odpowiednie stosowanie plastrów umożliwia znaczącą poprawę ostrości wzroku.

Oko jest zbudowane z soczewki ze zmienną i regulowaną ogniskową oraz z tęczówki, która reguluje średnicę otworu. Struktura oka obejmuje również światłoczułą siatkówkę znajdującą się w głębi oka. Twardówka jest zewnętrzną warstwą gałki ocznej.

Umożliwia wykonanie mocnej, matowej i nieprzepuszczalnej warstwy tkanki łącznej. Oko jest chronione przez powiekę i trójwarstwowy film łzowy, który jest rozprowadzany i odprowadzany
przez powieki w trakcie mrugnięcia.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • leniwe oko u dorosłych
  • operacjia oka przestrzenne widzwnie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.