Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Leczenie leukopenii jest co do zasady konieczne i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Każda nieprawidłowość związana ze stanem krwi wymaga interwencji w postaci odpowiedniej kuracji leczniczej, zarówno gdy chodzi o erytrocyty, trombocyty, czy leukocyty.

Ladit 280x336

Nie zawsze leczenie leukopenii jest rozpoczynane od razu po wykonaniu badań krwi. Czasami lekarz stwierdza niższą zawartość leukocytów w wyniku przebytej choroby i wskazuje, że po pewnym czasie samoistnie ustąpi leukopenia.

Leczenie nie jest wówczas konieczne. Niemniej jednak, jeśli stan utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą temu różne niepokojące objawy, leczenie leukopenii wymaga zastosowania odpowiednich środków farmaceutycznych. W przypadku choroby, takiej jak leukopenia leczenie farmakologiczne polega na zastosowaniu leków, które wyrównują poziom leukocytów.

Aby została skutecznie wyleczona leukopenia, leczenie musi zostać poprzedzone odnalezieniem przyczyny jej powstania.

Nieco inaczej leczenie przebiega w sytuacji, gdy leukopenia jest powodowana niedokrwistością aplastyczną. Zazwyczaj niedokrwistość aplastyczna prowadzi do tak zwanej monocytopenii. Monocytopenia jest jedną z form leukopenii charakteryzującą się obniżeniem ilości monocytów we krwi.

Ladit 160x600

Leukopenia może także przybrać formę limfopenii, która polega na zmniejszeniu ilości limfocytów we krwi.

 

Limfopenia zwana także limfocytopenią zazwyczaj jest spotykana w pierwszym etapie rozwoju chorób infekcyjnych. Występuje również w sytuacjach stresowych, między innymi w ciąży, po operacjach i po wysiłku fizycznym.

Przyczyną powstawania limfopenii jest także stosowanie leków cytostatycznych, kortykosteroidów oraz preparatów ACTH. Limfopenia może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Kolejną formą leukopenii jest neutropenia. Jest to stan hematologiczny polegający na tym, że liczba granulocytów obojętnochłonnych, czyli tak zwanych neutrofili, zostaje obniżona.

Neutropenia, podobnie jak limfopenia może być wrodzona, albo nabyta. Należy zaznaczyć, że ciężka neutropenia jest poważnym zagrożeniem życia. Skutkuje bowiem drastycznym obniżeniem się odporności chorego, w związku z czym zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze postępują bardzo szybko.

Ciężka neutropenia występuje między innymi w przebiegu białaczki lub innych chorób nowotworowych po chemioterapii. Neutropenia może być powodowana nadmiernym niszczeniem neutrofili, albo ich zmniejszonym wytwarzaniem. Pierwsza sytuacja jest konsekwencją hipersplenizmu, przewlekłych chorób tkanki łącznej, leczenia sterydami, albo stosowaniem chemioterapii.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • leukopenia leczenie
  • leukopenia objawy
  • monocytopenia objawy
  • leczenie leukopenii
  • Leukopenia Przyczyny I Leczenie

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.