Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy leukopenii to przede wszystkim obniżenie się liczby leukocytów we krwi obwodowej, dlatego bardzo często ten stan hematologiczny jest diagnozowany podczas wykonywania badań krwi.

Ladit 280x336

Prawidłowy poziom leukocytów we krwi wynosi w przedziale 4000 - 10000, tymczasem u osób cierpiących na leukopenię białych krwinek jest znacznie mniej.

Objawy leukopenii są związane z obniżoną odpornością.

Poza tym objawy leukopenii obejmują również większą podatność na stany zapalne i infekcje. Leukopenia objawy ma podobne zarówno u osób młodych, jak i u starszych. Należy wymienić jeszcze rzadkie symptomy, jakie mogą wystąpić w przebiegu choroby, takiej jak leukopenia.

Objawy te dotyczą nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i są związane z wymiotami i nudnościami. Należy jeszcze zaznaczyć, że leukopenia objawy może mieć też związane z ogólnym osłabieniem organizmu.

W związku z tym, że leukopenia jest nieodłącznie powiązana z białymi krwinkami, warto przybliżyć nieco ich funkcje oraz rodzaje.

Leukocyty można podzielić na granulocyty i agranulocyty. Agranulocyty obejmują limfocyty i monocyty, z kolei do granulocytów zalicza się neutrofile, bazofile i eozynofile. Białe krwinki są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem wyglądu, jak i pełnionych funkcji.

Ladit 160x600

Granulocyty biorą udział w alergicznych reakcjach, wspomagając limfocyty w niszczeniu obcych ciał. Granulocyty stanowią aż 70% wszystkich leukocytów. Monocyty niszczą bakterie poprzez fagocytozę. Te monocyty, które znajdują się w tkankach określa się mianem makrofagów.

Spośród wszystkich rodzajów leukocytów jest ich najmniej. Bardziej zróżnicowane są limfocyty, wśród których wyróżnia się także limfocyty B i limfocyty T. Limfocyty B działają w ramach odpowiedzi humoralnej, natomiast limfocyty T są białymi krwinkami funkcjonującymi w ramach odpowiedzi komórkowej. Ich zadaniem jest wytwarzanie przeciwciał w formie immunoglobulin, będących obronną reakcją na obce antygeny.

Warto wiedzieć, że białe krwinki są produkowane w szpiku kostnym, grasicy, śledzionie, a także w węzłach chłonnych.

Leukopenii przeciwstawia się stan nazywany leukocytozą lub hiperleukocytozą. Polega ona na tym, że liczba krwinek białych jest zwiększona. Na ich liczbę składają się neutrofile, bazofile, limfocyty i monocyty. W zależności od tego, jakich leukocytów jest najwięcej w krwi obwodowej, można mówić o neutrofilii, bazofilii, limfocytozie i tak dalej.

Oczywiście chodzi o ilość przekraczającą określone normy. Najczęściej leukocytoza przebiega w połączeniu z nadmiarem neutrofilów. Warto wiedzieć, że norma dotycząca ilości leukocytów w krwi u dorosłego człowieka jest wyznaczona przedziałem 4000 - 10 000 leukocytów na jeden milimetr sześcienny krwi. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.