Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Lipa szerokolistna jest drzewem należącym do rodzinny Lipowatych. Występuje  w strefach umiarkowanych półkuli północnej.

Ladit 280x336

W Europie występują dwa gatunki takie jak lipa drobnolistna oraz  lipa szerokolistna. Surowiec lipy zbiera się pod koniec czerwca  lub w lipcu podczas suchej pogody. Lipa szerokolistna w celach leczniczych powinna być dobrze i szybko wysuszona w temperaturze maksymalnej 35 stopni.

Lipa szerokolistna to duże drzewo liściaste, osiągające wysokość do 40 m. Korona lipy jest gęsta i rozłożysta. Szerokość pnia może dochodzić do 5 m, a obwód do 16 m. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub pęczkami , posiadając dość długą szypułkę i w dolnej części podługowatą podsadkę. Całe kwiaty mają jasnożółtą barwę i wydzielają intensywny, przyjemny zapach.

Lipa szerokolistna właściwości

Lipa szerokolistna jest zielem zawierającym flawonoidy, głównie pochodne kwercetyny, kemferolu i akacetyny, a także olejek eteryczny i związki śluzowe, a także tilirozyd o budowie glikozydoestru, który jest odpowiedzialny za działanie przeciwzapalne drzewa.

Posiada także 0,05% olejku eterycznego oraz znaczne zawartości węglowodorów. Znaczenie lecznicze ma śluz, z którego powstają kwasy uronowe, metylopentozy i heksozy. Ponadto związkami leczniczymi i czynnymi w tilia platyphyllos  są  garbniki, leukoantocyjany, kwasy organiczne, triterpeny i fitosterol, sole mineralne, karoten, kwas askorbinowy.

Ladit 160x600

Lipa szerokolistna ma właściwości napotne. Jest stosowana w chorobach z podwyższoną temperaturą ciała. Wyciągi z ziela  poprawiają parowanie  i oddychanie przez skórę. Działanie napotne tilia platyphyllos można uzyskać po wypiciu naparu oraz po zastosowaniu kąpieli z lipy.

Ponadto duże znaczenie mają właściwości przeciwzapalne i osłaniające rośliny oraz działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające. Roślina leczy kaszel i kojąco wpływa na ból gardła. Ma także właściwości uspokajające.

Działanie uspokajające wykazuje przede wszystkim olejek eteryczny zawarty w kwiecie lipy. Kwiatostan lipy ma działanie moczopędne, związane z obecnością terpenów w olejku eterycznym. Ma także właściwości żółciopędne i przeciwskurczowe. Dzięki niemu ułatwione jest trawienie i przyswajanie pokarmu.

Lipa szerokolistna zastosowanie

Bardzo popularne jest stosowanie naparów z lipy. Jest to wykorzystywane w przeziębieniach z gorączką oraz podczas zapalenia gardła. Popularne są herbaty z lipy na przeziębienie, podawane z cytryna i miodem oraz z malinami.

Napary z lipy są stosowane w stanach napięcia i nadmiernego pobudzenia, a także zmęczenia długotrwałym wysiłkiem umysłowym.

Stosuje się je także przy  utrudnionym zasypianiu pod postacią ciepłego napoju. Popularne są też kąpiele, do których dodaje się napar z lipy lub łączy lipę z lawendą, wrzosem i tatarakiem. Kąpiel z takimi ziołami ma działanie uspokajające, relaksacyjne i ułatwiające zasypianie.

Po kąpieli skóra jest zregenerowana, elastyczna i elastyczna, a także ułatwiona jest transpiracja na skórze. Kąpiel działa również przeciwskurczowo na organizm.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.