Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Listerioza objawy ma związane z wysoką gorączką oraz bólami stawów i mięśni. W przebiegu choroby mogą wystąpić drgawki i wymioty.

Ladit 280x336

Listerioza objawy ma także związane z biegunką. Objawy listeriozy obejmują też czasową utratę przytomności.

Jeżeli listerioza nie zostanie zdiagnozowana w odpowiednim czasie może doprowadzić do groźnych powikłań.

Wśród nich wyróżnia się między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Listerioza objawy może mieć też związane z zapaleniem wsierdzia. Innym powikłaniem wspomnianej choroby jest sepsa.

Rozpoznanie listeriozy jest oparte na objawach klinicznych oraz badaniach diagnostycznych.

Wskazują one na obecność Listeria monocytogenes we krwi.

Bakterie są też obecne w płynie mózgowo-rdzeniowym, stolcu i wydzielinie z pochwy. Listerioza jest bakteryjną chorobą wywoływaną przez gram-dodatnie bakterie. Laseczki są stosunkowo powszechne i występują w wielu odmianach.

Wywołują infekcje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Listerioza jest szczególnie groźna u kobiet w ciąży.

Zakażenie bardzo łatwo przenosi się n płód i może doprowadzić do poronienia.

Nim pojawią się objawy choroby schorzenie może pozostawać uśpione przez około kilka ? kilkadziesiąt dni. Objawy zakażenia mogą wystąpić nawet dwa miesiące po zakażeniu. Do głównych objawów listeriozy zalicza się gorączkę i bóle mięśniowe.

Ladit 160x600

Zanim one wystąpią u wielu osób mogą pojawić się objawy o charakterze żołądkowo ? jelitowych. Do początkowych objawów listeriozy zalicza się bóle brzucha i biegunkę. Chore osoby mogą też odczuwać sztywnienie karku i zaburzenia równowagi.

Inne objawy listeriozy pojawiające się zaraz po wystąpieniu objawów żołądkowo ? jelitowych to wspomniane już na wstępie konwulsje i gorączka.

Objawy listeriozy u kobiet w ciąży są znacznie mniej nasilone.

Obraz kliniczny bardzo przypomina przeziębienie. W tym okresie dziecko jest zagrożone listeriozą.

Choroba może spowodować przedwczesny poród, poronienie lub powikłania ciąży. Należy ona do inwazyjnych chorób. Bardzo często rozprzestrzenia się od jelit i innych części układu pokarmowego do innych układów organizmu.

Dotyczy to osób, które są ogólnie zdrowe i zaraziły się listerią w wyniku kontaktu z dużą ilością bakterii.

Można zapobiec zachorowaniu poprzez zachowanie higieny posiłków. Warzywa i owoce powinny być myte, a surowe mięso przygotowywane oddzielnie.

Mięso powinno być dokładnie gotowane, co jest szczególnie istotne w przypadku osób należących do grupy ryzyka. Kobiety w ciąży nie powinny jeść serów z niepasteryzowanego mleka, w tym zwłaszcza pleśniowych serów.

W ten sposób mogą skutecznie chronić siebie i dziecko przed chorobą zagrażającą jego zdrowiu. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.