Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Liszaj rumieniowaty systemowy, zwany też układowym jest ciężką, ogólnoustrojową chorobą. Liszaj rumieniowaty układowy charakteryzuje się nieznaną etiologią i patogeneza autoimmunologiczną.

Ladit 280x336

Liszaj rumieniowaty rozwija się w rezultacie wytwarzania przez ustrój wielu immunoglobulin, które są skierowane przeciw własnym tkankom. Dochodzi zatem
do stanu określanego mianem autoalergii.

Liszaj rumieniowaty występuje przede wszystkim u kobiet w młodszym wieku. Ma postać ostrej bądź przewlekłej gorączki.

Proces chorobowy toczy się w tkance łącznej wielu różnych narządów. Diagnostyka w przypadku układowego liszaja rumieniowatego wymaga wykonania licznych badań dodatkowych. Potwierdzeniem diagnozy są dodatnie wyniki badania immunologicznego, a także stwierdzenie dodatniego testu LE, wysokich wartości OB, trombocytopenii i hipergammaglobulinemii.

Liszaj rumieniowaty może występować również w postaci ogniskowej, zwanej też przewlekłą.

Liszaj rumieniowaty krążkowy, nazywany też toczniem rumieniowatym krążkowym jest chorobą autoimmunologiczną, która rozwija się tylko w obrębie skóry.

 

Nie zajmuje narządów wewnętrznych. Rzadko można stwierdzić przeciwciała przeciwjądrowe.

Ladit 160x600

W niektórych przypadkach można stwierdzić przeciwciała skierowane przeciw ssDNA. Liszaj rumieniowaty krążkowy występuje w towarzystwie nadwrażliwości na światło. Charakterystyczną cechą obrazu klinicznego są wykwity, które mają postać szerzących się obwodowo ognisk rumieniowo-obrzękowych.

Zlewają się w blaszki, a następnie ulegają zanikowi, albo bliznowaceniu. Zmiany powstające w przebiegu choroby charakteryzują się szorstką powierzchnią pokrytą łuskami. Po usunięciu łusek dochodzi do uwidocznienia ujść mieszków.

Zmiany skórne występują głównie w obrębie twarzy, małżowin usznych, skóry owłosionej głowy oraz błony śluzowej policzków i języka. Warto wiedzieć, jak wygląda przebieg choroby, jaką jest liszaj rumieniowaty. Zdjęcia dostępne w sieci internetowej bardzo dobrze to obrazują.

Liszaj rumieniowaty krążkowy występuje w kilku odmianach klinicznych. Jedną z nich jest odmiana obrzękowa, występująca bez bliznowacenia. W przypadku odmiany przerosłej dochodzi do powstania wyniosłych zmian. Hiperkeratotyczna odmiana liszaja rumieniowatego wyróżnia się tym, że w jej przebiegu występuje nasilona hiperkeratoz oraz dochodzi do powstania nierównych blizn.

Należy dodać, że liszaj rumieniowaty krążkowy występuje także w formie omdrozinowej i w postaci rozsianej. Ostatnia z wymienionych odmian charakteryzuje się tym, że zmiany skórne są zlokalizowane poniżej linii karku.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • liszaj rumieniowaty
  • liszaj
  • liszaj rumieniowaty zdjęcia
  • liszaj paciorkowce

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.