Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Łojotok (łac. seborrhoea) jest stanem polegającym na nadmiernym produkowaniem i wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe.

Ladit 280x336

Sebum jest wydzielane na powierzchnię skóry powodując łojotokowe zapalenie skóry. W przebiegu łojotoku włosy szybko się przetłuszczają, a skóra twarzy jest lśniący i żółta. Łojotok powoduje zwiększenie skłonności do zachorowania na łupież łojotokowy oraz na łojotokowe zapalenie skóry.

Łojotok z reguły występuje z przyczyn genetycznych, niemniej niemałe znaczenie mają hormony płciowe.

Pojawieniu się łojotoku sprzyjają takie hormony, jak androgeny i progesteron. Korzystny wpływ ma natomiast estrogen. Szczególne nasilenie łojotoku występuje w okresie pokwitania i przekwitania. Łojotok skóry, w tym zarówno łojotok twarzy, jak i łojotok głowy, może pojawić się także, jako objaw zaburzeń metabolizmu lub gospodarki hormonalnej.

Zimno powoduje nasilenie produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Zupełnie inny wpływ ma ekspozycja na słońce. Łojotok dotyczy przede wszystkim owłosionej skóry głowy oraz gładkiej skóry w okolicy czoła, nosa i okolicy międzyłopatkowej.

Zwykle powoduje trądzik różowaty i pospolity. Istotą łojotoku jest znacznie zwiększona czynność gruczołów łojowych. Wydzielanie i wytwarzanie łoju podlega fizjologicznym wpływom. Nasilenie pracy gruczołów łojowych można zaobserwować w okresie niemowlęcym.

Ladit 160x600

Kolejny wzrost aktywności gruczołów łojowych występuje w okresie dojrzewania płciowego. Mogą wówczas wystąpić objawy trądzika pospolitego. Czynniki regulujące wydzielanie łoju są związane nie tylko z nadmiarem androgenów.

Bardzo ważny wpływ mają także witaminy. Brak witaminy A powoduje zwiększenie skłonności do rogowacenia ujść mieszków włosowych, zaś niedobór witaminy E znacząco utrudnia proces utleniania nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Osoby, które cierpią na łojotok powinny zadbać o witaminę B2 i witaminę C w diecie.

 

Witamina B2, która jest zwana także ryboflawiną, jest odpowiedzialna za regulowanie procesów rogowacenia i przemiany komórkowej. Największe znaczenie ma witamina C, która pełni wiele funkcji.

Witamina C, która występuje także pod nazwą kwasu askorbinowego posiada działanie odczulające i oczyszczające. Dba o odpowiednie uszczelnienie naczyń krwionośnych zapobiegając ich pękaniu. Zwiększa odporność organizmu na drobnoustroje i reguluje wydzielanie sebum.

Ma działanie przeciwalergiczne i jest niezbędna do właściwej odbudowy kolagenu. Potęguje jego produkcję oraz reguluje działanie witaminy E. Badania wykazały, że witamina C poprawia czynność tkanki łącznej. W przypadku łojotoku skóry głowy należy zaopatrzyć się w szampon na łojotok.

Kupując szampon na łojotok warto poprosić o poradę farmaceutę. Szampon na łojotok można  nabyć w dobrych aptekach.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • Łojotok
  • lojotok na twarzy
  • witamina na lojotok

  2 komentarze do “Łojotok”

  1. Z łojotokiem miałem bardzo duże problemy i to przez bardzo długi czas. Gdyby nie naprawdę dobry dermatolog to z pewnością nie wygrałbym tej walki. A nie była ona łatwa. Wymagała także sporych nakładów finansowych.

     
  2. Słuchajcie chciałabym Wam powiedzieć jak było u mnie. Męczyłam się z ŁZS i łupieżem kilka lat Smarowałam się wszystkimi możliwymi maściami i nic nie pomagało, zawsze po chwilowej poprawie niestety zaczerwienienia i łojotok powracał i tak w kółko, błędne koło. Wiadomo wszystkie maści na sterydach wiec dla zdrowia w gruncie rzeczy to i tak jest porażka... Byłam załamana że już do końca życia będę się wstydziła spojrzeć w lustro przez te ohydne plamiska na twarzy aż pewnego dnia kupiłam z allegro domowej roboty zestaw i chociaż za bardzo nie wierze w takie wynalazki to mimo wszystko zdecydowałam się na zakup bo koszt w sumie niewielki, przy pieniądzach które wydawałam przez lata na maści sterydowe to tyle co nic. O dziwo czerwone plamy z twarzy i łupież ZNIKŁY mi całkowicie już po 10 dniach, nie wiem jak to możliwe, ale jestem po tej kuracji już trzeci miesiąc i skóra jest nadal ZDROWA. Tak wiec polecam może komuś też pomoże

     

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.