Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Łupież (łac. pityriasis capillitii) jest chorobą skóry głowy, która polega na złuszczaniu zrogowaciałej warstwy naskórka. Naskórek jest najbardziej zewnętrznym, a zarazem najcieńszym nabłonkiem okrywającym powłokę ciała.

Ladit 280x336

Naskórek ma około 0,5 mm grubości, z wyjątkiem skóry podeszwy i dłoni. Naskórek jest stworzony z około dwóch lub trzech warstw żywych komórek nabłonka płaskiego oraz leżących głębiej komórek walcowatych i sześciennych.

Łupież występuje w towarzystwie łojotoku, mniej lub bardziej nasilonego. Bardzo często łupież pojawia się u dzieci między szóstym i dziesiątym rokiem życia. Z reguły przybiera formę łupieżu zwykłego. Łupież łojotokowy jest powodowany zaburzeniami hormonalnymi, niewłaściwą pielęgnacją włosów i skóry głowy, albo nadmiernym nasłonecznieniem, zanieczyszczeniami powietrza, stresem i zaburzeniami immunologicznymi.

Łupież suchy charakteryzuje się tym, że jest powodowany silnym podrażnieniem skóry. Dochodzi do niego zwykle w wyniku stosowania niewłaściwych preparatów pielęgnacyjnych, a także nadużywania kosmetyków do stylizacji włosów. Łojotok jest nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły na powierzchnię skóry.

Ladit 160x600

Powoduje szybkie przetłuszczanie się włosów. Skłonność do łojotoku należy do cech genetycznych. Niemniej zależy też od wpływu hormonów płciowych. Łojotok jest wyjątkowo nasilony w czasie pokwitania i przekwitania. Na łojotok wpływają również zaburzenia hormonalne i przemiany materii. Łojotok nasila się w okresie zimowym, ponieważ niższe temperatury otoczenia nasilają produkcję łoju.

Łój nazywany też sebum jest naturalnym lubrykantem skóry owłosionej oraz nieowłosionej ssaków. Substancja jest wydzielana przez gruczoły łojowe i gwarantuje miękkość skóry. Pozwala tworzyć na niej filtr antybakteryjny i przeciwgrzybiczy. Gruczoły łojowe są pęcherzykowatymi gruczołami skóry ssaków wydzielających łój. Substancja uchodzi do mieszka włosowego.

Wydzielina natłuszcza naskórek i włosy. Na rozwój i funkcjonowanie gruczołów łojowych wpływa poziom hormonów płciowych w organizmie. Odcinki wydalnicze gruczołu łojowego są tworzone przez nabłonek wielowarstwowy. Porównuje się je do nieregularnych woreczków.

Niewiele osób wie, jak pozbyć się łupieżu

Stosując kosmetyki dostępne w sklepach nie zawsze udaje się zlikwidować problem. O tym, jak pozbyć się łupieżu na stałe powie dermatolog, po zbadaniu pacjenta. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się łupieżu, udaj się do lekarza. Pamiętaj także o stosowaniu odpowiedniej profilaktyki po zakończeniu kuracji.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • skutki lupiezu

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.