Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Łuszczyca (łac. psoriasis) jest przewlekłą i nawracającą chorobą skóry, która charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci wykwitów.

Ladit 280x336

Warto wiedzieć, że łuszczyca należy do najczęściej występujących problemów o podłożu dermatologicznych.

Spotyka około 4% populacji. Łuszczyca jest związana z czynnikami immunologicznymi oraz nieprawidłowym funkcjonowaniem składników układu odpornościowego, a dokładniej mówiąc limfocytami T oraz wydzielanymi przez nie cytokiny.

Problem dermatologiczny o którym mowa jest niezłośliwe i niezakaźne. Charakterystyczną cechą łuszczycy jest przewlekły przebieg, a także tendencja do samoistnego ustępowania i nawrotów. Łuszczyca kropelkowata charakteryzuje się tym, że jest związana z paciorkowcowym zapaleniem gardła.

Łuszczyca jest powodowana przez bakterie paciorkowca grupy A, czyli paciorkowca ropnego

Powoduje zapalenia gardła, ostrą gorączką reumatyczną, płonicę i różę.

Łuszczyca kropelkowata występuje na dużych powierzchniach skóry, z reguły na tułowiu. Charakterystyczną cechą, którą wyróżnia się łuszczyca kropelkowata są liczne, małe i owalne zmiany skóry.

Mają kształt przypominający krople. Łuszczyca krostkowa charakteryzuje się krostami wypełnionymi treścią ropną. Skóra okolicy wykwitów jest wrażliwa na dotyk i zaczerwieniona. Znajdują się na dłoniach i stopach.

Ladit 160x600

Gdy pojawia się łuszczyca krostkowa zdjęcia są bardzo pomocne w postawieniu diagnozy samodzielnie

Niemniej jednak pomoc lekarza jest nieodzowna. Podobnie jest w przypadku, gdy pojawi się łuszczyca u dzieci. Zdjęcia są wskazówką, ale ostateczną i pewną diagnozę stawia lekarz. Im szybciej rozpocznie się terapię, tym lepiej, więc nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.

Łuszczyca zwykła nie jest zakaźna i złośliwa, ma przewlekły przebieg i jest uwarunkowana genetycznie. Czynniki ogólnoustrojowe sprzyjające wystąpieniu choroby to przebyte infekcje, schorzenia i zaburzenia hormonalne. Poza tym, duże znaczenie mają także mechaniczne uszkodzenia skóry i zażywanie niektórych leków.

Stres, niedobór snu, wysokotłuszczowa dieta i używki również przyczyniają się do wystąpienia tej choroby.
Zapobieganie łuszczycy polega na unikaniu kontaktu z chemikaliami i detergentami, wyleczeniu wszystkich ognisk zakażenia, a także unikanie i ograniczenie używek.

Należy odpowiednio pielęgnować skórę, używając łagodnych środków do mycia i natłuszczania. Wzmacnia barierę ochronną naskórka, a także zmiękcza i uelastycznia naskórek. Odpowiednia pielęgnacja i zdrowy styl życia to podstawa profilaktyki.Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • choroby skóry
  • łuszczyca kropelkowa
  • łuszczyca kropelkowata
  • łuszczyca

 Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.