Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Objawy łuszczycowego zapalenia stawów mają postać zmian skórnych, paznokciowych i pozastawowych. Inne objawy łuszczycowego zapalenia stawów są związane z zapaleniem stawów kręgosłupa, krzyżowo - biodrowych oraz międzypaliczkowych bliższych i dalszych.

Ladit 280x336

Rzadkie objawy łuszczycowego zapalenia stawów wiążą się z zapaleniem stawów nadgarstkowych i śródstopno-paliczkowych. W przebiegu choroby, takiej jak łuszczycowe zapalenie stawów, objawy mogą przybrać postać zapalenia przyczepów ścięgien.

Entezopatia jest jednym z głównych symptomów towarzyszących schorzeniu, jakim jest łuszczycowe zapalenie stawów. Objawy entezopatii mają postać bolesnych zmian chorobowych przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca.

Rozwijają się w konsekwencji oddziaływania zbyt dużych naprężeń i obciążeń. W zależności od postaci klinicznej takiej choroby, jak łuszczycowe zapalenie stawów, objawy pojawiają się w różnym stopniu nasilenia i w różnej częstotliwości.

Można wyróżnić pięć typów łuszczycowego zapalenia stawów, w tym między innymi artropatię paliczków systalnych, asymetryczną postać nielicznostawową i postać osiową.

Choroba, której objawy zostały przedstawione wyżej, dotyczy zmian w obrębie stawów, dlatego warto przedstawić te struktury anatomiczne.

 

Staw jest ruchomym połączeniem co najmniej dwóch kości, które stykają się powierzchniami stawowymi i są powleczone chrząstką szklistą. Kości te są złączone torebką stawową, która jest zbudowana z dwóch warstw, a mianowicie z zewnętrznej warstwy włóknistej oraz z wewnętrznej warstwy maziowej.

Ladit 160x600

Wszystkie wymienione wyżej elementy zamykają jamę stawową. Dodatkowe elementy stawów to więzadła i łąkotki stawowe. Więzadło jest pasmem lub błoną z tkanki łącznej, która wzmacnia i podtrzymuje narządy.

Przykładem są więzadła trzewne, stawowe i więzadła wiążące ze sobą kości. Tkanka łączna jest tkanką zwierzęcą charakteryzującą się obecnością obfitej substancji międzykomórkowej oraz elementów komórkowych, które są w niej stosunkowo rzadko rozsiane.

Głównym zadaniem tkanki łącznej jest łączenie i powiązanie innych tkanek, a także transportowanie różnych substancji, zarówno odżywczych, jak i toksycznych w organizmie. Łąkotka, zwana także łękotką, jest złożona z dwóch chrząstek, a mianowicie z chrząstki bocznej i przyśrodkowej. Występują one w stawie kolanowym, mającym kształt półksiężyców są one położone na kłykciach piszczeli i zrośnięte z torebką stawu kolanowego.

U niektórych osób występuje tak zwana łąkotka tarczowata, która polega na tym, że łąkotka nie ma kształtu półksiężyca, ale formę tarczy. Staje się przez to wrażliwa na urazy, w wyniku czego dochodzi do uszkodzeń. Najczęściej ujawnia się w dzieciństwie. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.