Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Łysienie androgenowe objawy początkowe wykazuje dość wcześnie, ponieważ już w wieku nastoletnim. Objawy łysienia androgenowego występują często u kilkunastoletnich chłopców.

Ladit 280x336

Najczęściej pierwsze objawy łysienia androgenowego mają postać procesu cofnięcia linii włosów. Obejmują zatem skronie i czoło chorego. Kolejne objawy łysienia androgenowego występują na całej powierzchni skóry głowy, prowadząc tym samym do całkowitej utraty włosów.

U kobiet łysienie androgenowe objawy ma związane z pojawieniem się nadmiernego owłosienia w różnych częściach ciała, przy jednoczesnym ich ubytku w obrębie skóry głowy.

Poza tym, łysienie androgenowe objawy ma także związane z chorobą podstawową, która spowodowała jego wystąpienie. Mogą to być zatem symptomy rozwoju nowotworu nadnerczy lub jajnika, albo objawy nadczynności kory nadnerczy, zespołu nadnerczowo - płciowego, czy też zespołu wielotorbielowatych jajników.

Objawy łysienia androgenowego są związane z testosteronem, który jest hormonem odpowiadającym za kształtowaniem płci i cech płciowych w życiu płodowym.

 

Ma także wpływ na spermatogenezę oraz wykształcanie się wtórnych cech płciowych. Pobudza syntezę białek i w niewielkim stopniu powoduje zwiększenie masy mięśniowej. Testosteron pobudza rozwój gruczołu krokowego oraz raka prostaty.

Ladit 160x600

Zwiększa także poziom cholesterolu we krwi, w przeciwieństwie do estrogenów. Poza tym kształtuje także sferę emocjonalną, ponieważ wpływa na rozwój takich cech, jak zdecydowanie, pewność, odwaga i niezależność.

Aktywną formą testosteronu jest dihydrotestosteron odpowiedzialny za większość efektów działania. Może on powodować łysienie typu męskiego, jeżeli jego prekursor jest dostarczany z zewnątrz. Od poziomu DHT zależy w dużej mierze rozwój embrionalny narządów płciowych zewnętrznych.

Dihydrotestosteron powoduje także zmniejszanie się mieszków włosowych, co prowadzi do łysienia. Mieszek włosowy jest wąską rurką umieszczoną w skórze, z której wyrasta włos. Na dnie mieszków włosowych znajdują się silnie ukrwione i unerwione obszary będące miejscem aktywności tkankowej.

Noszą nazwę brodawek włosowych i są otoczone macierzą zarodkową składającą się z aktywnie mnożących się komórek włosowych. Gdy nowe komórki włosa się rozwijają, jego najniższa część zostaje ukształtowana w cebulce włosowej.

W miarę rozwoju komórki wybijają się z mieszka i pojawiają się na powierzchni skóry w postaci włókien włosowych. Stopniowo twardnieją i umierają, stąd też włos jest uformowany z tkanki martwej.

Może zachować sprężystość dzięki budowie chemicznej i zawartości keratyny. Keratyna jest białkiem fibrylarnym wytwarzanym przez keratynocyty. Jest odporna na czynniki fizyczne i chemiczne. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.