Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) jest chorobą skórną charakteryzującą się występowaniem przejściowych, albo trwałych ognisk wyłysienia. Łysienie plackowate wyróżnia się brakiem stanu zapalnego w obrębie zmian skórnych.

Ladit 280x336

Łysienie plackowate ma długotrwały przebieg, a wyłysienie jest rozległe. Najczęściej występuje w dzieciństwie, albo w okresie młodości. Łysienie plackowate przyczyny ma związane z uwarunkowaniami genetycznymi.

Należy zaznaczyć, że łysienie plackowate przyczyny ma nie do końca znane. W ostatnich latach wskazuje się na to, że łysienie plackowate przyczyny może mieć związane z zaburzeniami w obrębie układu nerwowego, czynnikami psychicznymi, a także zjawiskami autoimmunologicznymi i naczyniowymi.

Samo łysienie jest objawem chorobowym, który polega na stopniowym zanikaniu wytwarzania włosa w mieszku włosowym. Proces łysienia zwykle dotyczy włosów na głowie. Nie wszystkie obszary głowy są podatne na łysienie w takim samym stopniu.

Warto wiedzieć, że najczęściej występującym typem łysienia jest łysienie androgenowe wywołane wrażliwością mieszka włosowego na dihydrotestosteron, pod wpływem którego mieszki włosowe wytwarzając oraz cieńsze i słabsze włosy.

Ladit 160x600

Mieszek włosowy ulega stopniowemu zmniejszeniu, czyli tak zwanej miniaturyzacji.

 

Na koniec procesu miniaturyzacji mieszki włosowe są w stanie wytwarzać wyłącznie krótkie włosy pozbawione barwnika. Należy dodać, że łysienie może być symptomem różnych dolegliwości, ale także konsekwencją przyjmowanych leków.

Łysienie może być także samodzielnym zespołem chorobowym, czego przykładem jest łysienie plackowate. Bardzo trudno określić przyczyny łysienia bez przeprowadzenia dodatkowych badań.
Do głównych czynników wywołujących łysienie zalicza się stosowanie konkretnych leków, w tym miedzy innymi środków antymetabolicznych i alkilowych.

Łysienie może być także powodowane stosowaniem środków, które mają na celu zahamowanie mitozy. Przyczyną tego stanu może być zatrucie metalami ciężkimi, między innymi talem, arsenem i ołowiem.
Choroby powodujące występowanie łysienia to schorzenia układu dokrewnego, a także choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Do głównych czynników należą także uwarunkowania genetyczne, a także ostre stany chorobowy, którym towarzyszą wysoka gorączka i czynniki stresogenne. Zmiany hormonalne, zaniedbania higieniczne i niedobory związane z niewłaściwą dietą również mogą prowadzić do stopniowego łysienia.

Określenie konkretnych przyczyn tego stanu jest istotne, ponieważ od tego zależy wybór terapii i jej skuteczność. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.