Visit Us On FacebookVisit Us On GooglePlusCheck Our Feed
 

Łysienie (łac. alopecia) jest objawem chorobowym, który polega na postępującym zanikaniu zdolności mieszka włosowego do wytwarzania włosa. Łysienie dotyczy głównie włosów na głowie.

Ladit 280x336

Może występować w wielu postaciach, a najczęstszą jest łysienie androgenowe. Androgenowe łysienie przyczyny ma związane z wrażliwością mieszka włosowego na dihydrotestosteron określany mianem DHT. DHT jest pochodną testosteronu, pod wpływem której mieszki włosowe wytwarzają coraz to cieńsze i słabsze włosy, ulegając jednocześnie miniaturyzacji.

Należy dodać, że ilość czynników etiologicznych jest bardzo duża w przypadku takiego stanu, jak łysienie. Choroba, stres, zła dieta to główne przyczyny. Łysienie przyczyny może mieć również związane z uwarunkowaniami genetycznymi.

Należy dodać, że łysienie przyczyny może mieć także związane ze stosowaniem konkretnych leków, a także promieniowaniem jonizującym. U kobiet w ciąży łysienie jest reakcją organizmu kobiety na stan ciąży. Łysienie bezpośrednio wiąże się ze wzrostem estrogenu, przyczyniając się do zahamowania naturalnego procesu wypadania włosów.

Łysienie w ciąży objawia się tym, że kobiecie dziennie wypada od 50 do 100 włosów.

 

Po okresie ciąży poziom hormonów nagle się obniża. Może to skutkować również nadmiernym wypadaniem włosów. Należy dodać, że włosy odrastają po sześciu miesiącach od momentu urodzenia dziecka, dlatego nie wymaga to żadnego leczenia.

Ladit 160x600

Łysienie w ciąży nie jest niepokojące. Nie wiąże się bezpośrednio z ryzykiem wystąpienia stanu chorobowego, czy z uwarunkowaniami genetycznymi. Innym rodzajem łysienia, o którym należy wspomnieć jest łysienie androgenowe.

Wypadanie włosów androgenowe jest chorobą, której podłożem są już wcześniej wspomniane uwarunkowania genetyczne. Charakterystyczną cechą łysienia androgenowego jest nadmierne wypadanie włosów, głównie w obszarze czoła. Jest to najczęściej spotykana u mężczyzn forma łysienia.

Aż 95% przypadków łysienia to właśnie łysienie androgenowe. Bardzo często wypadanie włosów androgenowe jest określane łysieniem typu męskiego. Nie jest to do końca adekwatna nazwa, ponieważ zdarzają się pewne przypadki wystąpienia łysienia androgenowego u kobiet.

Kobiety także mogą cierpieć na wypadanie włosów androgenowe, przy czym jego etiologia jest nieco inna niż u mężczyzn. W przypadku mężczyzn przyczyną łysienia androgenowego jest genetyczna nadwrażliwość organizmu na pochodną testosteronu DHT.

Natomiast w przypadku kobiet androgenowe wypadanie włosów pojawia się w połączeniu z hirsutyzmem i staje się objawem zaburzeń hormonalnych,  w tym zespołu Cushinga, zespołu wielotorbielowatych jajników, a także zespołu nadnerczowo - płciwoego, guzów jajnika, albo nadnerczy. Zostaw odpowiedź

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.